Treść artykułu

Znak Polski Walczącej na pomniku. Pomnik upamiętniający powstanie warszawskie.

Pamiętajmy o bohaterach!

Na twarzach mieli uśmiech, w sercach wiarę, a w oczach nadzieję. Chcieli być wolni i wolność sobie zawdzięczać. 78 lat temu stanęli do walki o wszystko, co kochali. Naszym zadaniem jest o nich pamiętać! 78 lat temu, 1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie – to wpis na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego. Pamiętajmy o naszych bohaterach!

Z okazji 78 rocznicy powstania warszawskiego Muzeum 1944 organizuje szereg inicjatyw zarówno dla mieszkańców stolicy, jak i całej Polski. 1 sierpnia br. o godz. 17.00 w całej Warszawie zawyją syreny, aby uczcić pamięć o powstańcach. Przy pomnikach i miejscach związanych z powstaniem złożone zostaną w hołdzie kwiaty.

5 sierpnia br. odbędzie się Marsz Pamięci. Poprzedzą go uroczystości pod pomnikiem Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego (uroczystości zaczną się o godz. 18.00, a Marsz – o 19.00). Wydarzenie będzie transmitowane na stronie: https://www.facebook.com/1944pl.

Na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego można przeczytać: „Powstanie Warszawskie trwało 63 dni – do 2 października 1944 r. i było największą akcją zbrojną w okupowanej przez Niemców Europie. Do walk w stolicy przystąpiło ok. 40–50 tys. żołnierzy podziemia. Blisko połowa z nich zginęła w walce o suwerenność Polski. Równie ogromne były straty wśród ludności cywilnej – ok. 180 tys. ofiar. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal doszczętnie spalone i zburzone”.

Muzeum 1944 przygotowało również cykl „Korzenie Pamięci”, którego celem jest budowanie pamięci o powstańcach, m.in. rozmowy z potomkami bohaterów. Nagrania można wysłuchać na stronie: https://www.youtube.com/playlist?list=PLWxxS6ji7P26kj7q_Xkt86W02hK_ajC5g.

 

Źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki, Muzeum Powstania Warszawskiego.

Fot. Unsplash