Treść artykułu

Chirurdzy w trakcie operacji

Szybsze terminy na operację zaćmy

Od początku kwietnia zabiegi usunięcia zaćmy należą do świadczeń nielimitowanych. Zniesienie ograniczeń zwiększyło  liczbę wykonywanych zabiegów i znacznie skróciło kolejkę oczekujących.

W Wielkopolsce najszybciej (w ciągu 2 dni) zaćmę zoperujemy w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim. Kilka dni na zabieg czeka się też w Kaliszu i Koninie. W zależności od szpitala w Poznaniu czas oczekiwania wynosi ponad dwa tygodnie. Najdłuższa kolejka jest w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego, gdzie na zabieg trzeba poczekać 1000 dni. Tego typu operacje w województwie wielkopolskim wykonuje 27 placówek, w tym 8 w Poznaniu.

Na Podkarpaciu na operację czeka się kilka dni. Tak jest na przykład w SP ZOZ nr 1 w Rzeszowie, Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli oraz Wojewódzkim Szpitalu w Tarnobrzegu. Około miesiąca pacjenci czekają na operację zaćmy np. w KSW nr 1 w Rzeszowie czy w szpitalach w Przemyślu i Mielcu. W pozostałych ośrodkach około dwóch miesięcy.

W Łódzkiem na planowe zabiegi zaćmy trzeba czekać nie dłużej niż 8 miesięcy, a czas oczekiwania na operacje pilne nie przekracza jednego miesiąca.

Zniesienie limitów sprawiło, że większość ośrodków operuje zaćmę w trybie jednodniowym. Termin oczekiwania na zabieg w danych placówkach w województwie można sprawdzić np. na stronie: https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/#. Warto wiedzieć, że pacjenci, którzy mają odległy termin operacji, mogą zmienić placówkę na taką, w której zostaną zoperowani szybciej. W tym celu należy do szpitala dostarczyć oryginał skierowania na zabieg.