Treść artykułu

Grupa znajomych, która siedzi przy stole i przybijaja sobie piątkę

Szkolenie w Warszawie dla młodych liderów

W kwietniu odbędzie się dwudniowe szkolenie w Instytucie Tyflologicznym PZN w Warszawie dla uczestników projektu ADD@ME. Młode osoby niewidome i słabowidzące będą omawiać zagadnienia, które pomogą im przeprowadzić warsztaty dla społeczności lokalnej uwrażliwiające na potrzeby osób z dysfunkcją narządu wzroku.

W trakcie szkolenia piętnaście osób z całej Polski będzie omawiać tematy z przygotowanego w ramach projektu ADD@ME podręcznika. Znajdą się tam takie tematy jak m.in.: komunikacja interpersonalna, rozwiązywanie konfliktów, kompetencje liderskie, wspieranie rozwoju osobistego i udzielanie wsparcia emocjonalnego w kontaktach z różnorodnością. Każdy z sześciu rozdziałów podręcznika został przygotowany przez jednego z partnerów projektu z innego kraju. Uczestnicy będą też słuchać podcastów zrealizowanych w ramach tego przedsięwzięcia. Potem materiały, opracowane również w języku polskim, będą dostępne online dla wszystkich chętnych.

Podczas wydarzenia zostanie wybranych pięć osób, które pojadą na warsztaty edukacyjne do Belgii. Tam zostaną przeszkolone m.in. z tego, jak skutecznie wykorzystać opracowaną w ramach projektu aplikację mobilną oraz quizową grę online. Narzędzia te stworzono, aby służyły jako pomoce edukacyjne. Celem warsztatów będzie takie przygotowanie uczestników, aby mogli oni przeprowadzić w swoich społecznościach lokalnych spotkania uwrażliwiające na potrzeby osób z niepełnosprawnością wzroku.

Działanie ADD@ME − Ambasadorzy Różnorodności i nie-Dyskryminacji @ nowe Metody Edukacji nieformalnej (Ambassadors of Diversity and non-Discrimination @ new Methods in non-formal Education) realizowane jest ze środków programu Erasmus +, a jego liderem jest Włoski Związek Niewidomych i Słabowidzących (okręg we Florencji). Partnerami projektu są: Polski Związek Niewidomych, Fundacja Docete Omnes (Hiszpania), VIEWS International (Belgia), OFENSIVA TINERILOR ASOCIATIA (Rumunia), PANEPISTIMIO THESSALIAS (Grecja). Projekt trwa już od listopada 2020 r., a zakończy się 31.10.2022 r.

Celem przedsięwzięcia jest zaangażowanie w życie społeczne młodych osób z dysfunkcją narządu wzroku po to, aby byli oni aktywni społecznie. Młodzi liderzy staną się ambasadorami różnorodności i niedyskryminacji.

Fot. Shutterstock