Treść artykułu

Dłonie w rękawiczkach z ampułką i strzykawką szczepionki przeciw COVID-19

Szczepienia możliwe w aptekach i galeriach

Już od 1 lipca br. każdy może zaszczepić się przeciwko COVID-19 w dowolnym punkcie. Co więcej, możliwe jest przyjęcie drugiej dawki szczepionki nie tylko w aptekach, ale też w galeriach handlowych. Są to kolejne działania zapobiegające nadejściu czwartej fali.

Pojawia się coraz więcej miejsc i punktów szczepień przeciwko COVID-19. Są to kolejne udogodnienia, które umożliwiają przyjęcie szczepionki dla coraz szerszego grona odbiorców i w coraz powszechniejszych miejscach. Udział w akcji zapowiedziało aż 90 obiektów, w których przebywa nawet ok. 24 mln osób.

Uruchomiono m.in. 8 pilotażowych punktów szczepień w galeriach handlowych:

  • Atrium Mosty w Płocku,
  • Atrium Plejada w Bytomiu,
  • Blue City w Warszawie,
  • CH Karolinka w Opolu,
  • M1 w Markach,
  • Manufaktura w Łodzi,
  • CH Platan w Zabrzu,
  • Plaza Toruń.

Rząd przygotowuje plan działania na ewentualną czwartą falę. Zapowiada, iż ta może nadejść na przełomie września – listopada. Dlatego też specjaliści apelują o ostrożność, czujność i gotowość na pojawienie się wszystkich możliwych scenariuszy.

–  Dziś na sztabie z Radą Medyczną i kierownictwem Ministerstwa Zdrowia dyskutowaliśmy, co musimy robić oprócz szczepień. Utrzymujemy infrastrukturę do poziomu najgorszego możliwego scenariusza na jesień. Są analizy, które pokazują kilkanaście tysięcy zachorowań dziennie – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Z danych przygotowanych przez dr. Anthony’ego Fauciego –  głównego amerykańskiego eksperta w dziedzinie chorób zakaźnych, wynika, iż w Stanach Zjednoczonych 99,2% osób, które umierają na koronawirusa to osoby niezaszczepione. Podobna sytuacja jest w Polsce – gdyż 98,8% zgonów dotyczy osób, które nie przyjęły szczepionki przeciwko COVID-19.

Lekarze cały czas zalecają, by dbać o siebie i innych. Dlatego tak ważne jest to, aby jak najwięcej osób przyjęło szczepionkę. Chroni ona nie tylko przed ciężkim przebiegiem choroby, ale także przed śmiercią.

Więcej informacji na temat szczepień w galeriach handlowych czy w aptekach można uzyskać na stronie internetowej: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-w-aptekach-i-galeriach-handlowych

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Fot. Unsplash