Treść artykułu

Plakat z okazji Dnia Chorób Rzadkich

Światowy Dzień Chorób Rzadkich już 28 lutego

W ostatnim dniu lutego przypada Światowy Dzień Chorób Rzadkich. W tym roku 28 lutego z inicjatywy organizacji pozarządowych we współpracy z ośrodkami naukowymi i urzędami miejskimi rusza kampania społeczna. Kolorami symbolizującymi choroby rzadkie, czyli różowym, zielonym i błękitnym rozbłyśnie kilkanaście budynków w całej Polsce.

Celem kampanii społecznej jest podniesienie świadomości na temat chorób rzadkich, w tym są również schorzenia wzroku. Główne problemy to późna diagnoza lub jej brak, problem ze znalezieniem lekarzy specjalistów, czyli tak zwana „odyseja diagnostyczna”.

Na świecie ponad 300 milionów pacjentów żyje z chorobami rzadkimi, w Polsce około 3 milionów pacjentów, a tylko 10% z nich poznało diagnozę. 3 do 5% może korzystać z terapii lekowych, które bywają bardzo drogie. Na pozostałe choroby leków nie ma, jednak szybka diagnoza i kompleksowe wsparcie medyczne są kluczowe dla zdrowia i życia pacjenta.

Kolorowymi światłami rozbłyśnie m.in. warszawski Pałac Nauki i Kultury, Urzędy Miasta w Bytowie, Sopocie, Pruszczu Gdańskim i w Poznaniu, szczecińskie Dźwigozaury, Plac Litewski w Lublinie, Stadion Wrocław, Fontanna Neptuna i Hala Olivia w Gdańsku, katowicki Spodek, Muzeum Emigracji w Gdyni, Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN oraz Iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Przez kilka tygodni na ekranach w pojazdach transportu miejskiego, w mediach społecznościowych, czy we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty będzie można oglądać spoty ogólnopolskiej kampanii poświęconej chorobom rzadkim. Materiałów w mediach społecznościowych szukać można m.in. pod hasztagami #RareDiseaseDay #ChorobyRzadkie #DzieńChoróbRzadkich #ChorobyRzadkieSąCzęste. W mediach społecznościowych widoczne będzie hasło „Ponad 300 milionów osób żyje z chorobami rzadkimi – zauważ nas!”.

Materiały informacyjne znajdują się na stronie: http://rzadkiechoroby.org/

Lista wydarzeń organizowanych w tym dniu w Polsce dostępna jest na stronie: Events – Rare Disease Day 2022

 

Źródło: Informacja prasowa

Plakat: Organizator Dnia Chorób Rzadkich