Treść artykułu

Osoba niewidoma dotyka ręką zapisu brajla

Światowy Dzień Braille’a

Czwartego stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Braille’a. Podstawą tego alfabetu jest sześciopunkt ułożony w kształcie prostokąta, dzięki różnej konfiguracji liczby punktów w sześciopunkcie uzyskuje się 63 znaki. To pismo uniwersalne, posługują się nim osoby niewidome na całym świecie. Można się go nauczyć w każdym wieku.

Odmiany tego zapisu dostosowane są niemalże do wszystkich języków świata. A co najważniejsze Braille jest pismem, które pozwala zapisać niemal wszystko np. nuty, cyfry. Czytając w brajlu, osoby niewidome wzbogacają swoją wyobraźnię, poszerzają zasób słownictwa. Co więcej, mogą się kształcić, przyswajać gramatykę i ortografię. Nawet najnowsze technologie nie są w stanie zastąpić słowa pisanego.

W Instytucie Tyflologicznym PZN dostępne są czasopisma drukowane brajlem: https://pzn.org.pl/wydawanie-czasopism/. Można tu też nauczyć się posługiwania tym alfabetem. A także dokonać transkrypcji z brajla.

Przedstawiamy Wam kilka ciekawostek dotyczących alfabetu Braille’a:

  • Louis Braille tworząc alfabet, zainspirował się wojskowym system korespondencji, którego znaki złożone były z 12 wypukłych punktów.
  • Polską adaptację pisma brajlowskiego opracowała zakonnica Elżbieta Róża Czacka.
  • Alfabet ten zajmuje 3-4 razy więcej miejsca niż czarny druk.
  • Komputery można wyposażyć w specjalne brajlowskie “wyświetlacze”.

Fot. Shutterstock