Treść artykułu

kobieta siedzi w mieszkaniu przed laptopem, w tle na parapecie siedzi rudy kot

Stowarzyszenie „De Facto” zaprasza na spacery online po Gdańsku

27, 28 oraz 29 października będzie można premierowo posłuchać opowieści o Gdańsku i porozmawiać z twórcami wydarzenia. Każdego dnia tematem spaceru będzie inne ważne miejsce dla tego miasta: archikatedra oliwska, Westerplatte oraz Twierdza Wisłoujście.

Poniżej przedstawiamy harmonogram spotkań:

  • 27 października (wtorek) o godzinie 18:00 – „Posłuchaj, aby poznać. Niecodzienny spacer – Gdańsk–Oliwia zespół pocystersko-katedralny” z fragmentami koncertu organowego w archikatedrze oliwskiej. Jest to zabytek o wielowarstwowej historii. Początki katedry sięgają XII wieku, co czyni ją jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków naszego kraju.
  • 28 października (środa) o godzinie 18:00 – „Posłuchaj, aby poznać. Niecodzienny spacer – Westerplatte – miejsce pamięci narodowej” z gościnnym udziałem Wojciecha Minczykowa – rekonstruktora. Westerplatte, mimo że kojarzone głównie z wydarzeniami II wojny światowej, ma znacznie dłuższą historię, która dotyczy przede wszystkim handlu drogą morską.
  • 29 października (czwartek) o godzinie 18:00 – „Posłuchaj, aby poznać. Niecodzienny spacer – Twierdza Wisłoujście – strategiczne miejsce dla Gdańska”. Pierwsze fortyfikacje w Wisłoujściu zbudowali Krzyżacy w XIV wieku, którzy zbudowali system gotyckich murów obronnych z bramami i basztami. Z biegiem czasu fortyfikacje ulegały przebudowie i rozwinął się system budowli obronnych konstruowanych w oparciu o wyliczenia geometryczne.

Każde ze spotkań potrwa 120 minut i obędzie się na platformie Big Blue Button (BBB). Nagrania stworzono w technice binauralnej, wyposażone są również w audiodeskrypcję.

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu, które są zarejestrowane na BBB, prosimy o kontakt pod adresem defacto.org@wp.pl. W temacie prosimy wpisać „Spacery po Gdańsku”, a w treści maila podać imię i nazwisko.

Z kolei osoby, które nie są zarejestrowane na platformie BBB, prosimy o kontakt pod adresem defacto.org@wp.pl. W temacie prosimy wpisać „Spacery po Gdańsku”, a w treści maila podać imię i nazwisko, telefon i adres e-mail.

„Posłuchaj, aby poznać dziedzictwo kulturowe Wolnego Miasta Gdańska” to projekt realizowany przez Stowarzyszenie „De Facto” w ramach Programu „Wspólnie dla dziedzictwa 2020” dofinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Więcej o projekcie na stronie: https://nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Konkursy/WSPOLNIE-DLA-DZIEDZICTWA/.

Fot. Shutterstock