Treść artykułu

Obraz oka w trakcie badania okulistycznego

Sprawdź, czy masz zaćmę, idź na bezpłatne badania

W Centrum Okulistycznym „Świat Oka” w Warszawie ruszył program bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku zaćmy dla osób po 60 roku życia. Umówić się na wizytę można, dzwoniąc pod numer telefonu: 22 307 79 77.

Względy medyczne i zainteresowanie akcją w poprzednim roku spowodowały, że obecnie poradnia zdecydowała się wznowić program. Podczas badania można się dowiedzieć o możliwościach usunięcia zaćmy zarówno w ramach finansowania przez NFZ, jak i prywatnie.

– Z uwagi na panujące trudne warunki w publicznej służbie zdrowia, staramy się uchronić oczy Polaków przed rozwojem wielu groźnych chorób i dać szansę na aktywne funkcjonowanie w społeczeństwie – mówi dr n. med. Anna Maria Ambroziak, dyrektor medyczna i naukowa Centrum Okulistycznego „Świat Oka”.

–  Dostosowaliśmy pracę placówki tak, aby każdy pacjent mógł czuć się u nas w pełni bezpiecznie. Stosujemy rygorystyczne procedury bezpieczeństwa epidemiologicznego, a operacje zaćmy odbywają się w odrębnej części budynku z osobnym wejściem, co zapewnia ograniczenie kontaktu z innymi pacjentami – dodaje dr Ambroziak.

Objawem zaćmy jest pogorszenie ostrości widzenia, którego nie korygują szkła okularowe, przymglone widzenie, przewlekłe zmęczenie oczu, blaknące lub ciemniejące, brudne kolory, olśnienia przy jasnym świetle dziennym, niestabilne widzenie o zmierzchu, problemy w ocenie odległości. Osoby z upośledzeniem widzenia dwukrotnie częściej doznają upadków i złamań.

Fot. Shutterstock