Treść artykułu

Okładka słownika segregacji odpadów

Słownik segregacji odpadów dla osób z dysfunkcją wzroku

W Gdański przygotowano „Słownika segregacji” odpadów komunalnych w formacie dostosowanym dla osób niewidomych i słabowidzących. Publikacja jest dostępna w brajlu, druku powiększonym i wersji elektronicznej.

Słownik pomaga w odpowiedzi na pytanie – do jakiego pojemnika powinniśmy dany odpad wyrzucić? Wydawnictwo powstało, dzięki współpracy Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku z Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Poradnik w łatwy sposób pomaga odnaleźć się w tajnikach segregacji odpadów w swoim gospodarstwie domowym. Zawiera on obszerny indeks odpadów wraz z informacją, do jakiego pojemnika powinny one trafić. Są tam także informacje z obszaru gospodarki odpadami czy wskazówki, jakie odpady kwalifikują się do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Opublikowane są również fakty i mity na temat segregacji śmieci, podstawowe zasady segregacji oraz ciekawostki.

– Słownik segregacji pomaga mieszkańcom lepiej segregować odpady. Dlaczego to ważne? – mówi Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego – chodzi o to, by jakość segregacji była lepsza, a co za tym idzie ilość odpadów, które nie będą się nadawały do odzysku i trafią na składowisko, mniejsza.

Słownik dostępny jest w kilku wersjach:

Wersja elektroniczna (pdf do pobrania ze strony: https://zut.com.pl/wp-content/uploads/2020/10/slownik-segregacji-web.pdf), wersja papierowa w brajlu, wersja papierowa dostosowana dla osób słabowidzących (kontakt w sprawie dystrybucji publikacji: anna.schroeder@gdansk.gda.pl, Wydział Gospodarki Komunalnej).

Źródło: Urząd Miasta Gdańsk

Fot. Zakład Utylizacyjny w Gdańsku