Treść artykułu

Ścieżka zwiedzania dla niewidomych i niedowidzących w Muzeum Śląskim

„Sztuka przez dotyk” – udostępnienie zbiorów galerii malarstwa polskiego XIX–XX w. osobom niewidomym i niedowidzącym w formie stałej trasy zwiedzania jest dostępna w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego przy ul. T. Dobrowolskiego 1. Pozwala poznać sztuki wizualne, szczególnie malarstwo, a także samą instytucję muzeum dorosłym zwiedzającym indywidualnie. Nowy budynek pozbawiony jest barier architektonicznych i wyposażony w liczne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Ścieżki zwiedzania dla niewidomych i niedowidzących umożliwiają dotknięcie tyflografiki (reliefu z trójwymiarowo przetworzoną reprodukcją wybranych obrazów). Reliefy są zaopatrzone w opisy (audiodeskrypcje) w alfabecie Braille’a lub czarnodrukowe – do odczytania przez osobę towarzyszącą. W skład ścieżki wchodzą:

Galeria sztuki polskiej 1800–1945  – 9 reliefów.

Galeria sztuki polskiej po 1945 roku – 4 reliefy.

W nowej siedzibie ścieżkę poszerzono o wystawę Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów.

Aranżacja wystawy jest bogata w makiety, repliki i elementy scenograficzne odtwarzające wygląd i klimat miejsc opisywanych przez tok zwiedzania. Wszystkie są dostępne do oglądania dotykowego. Dodatkową pomocą jest oferta oprowadzania audiodeskrypcyjnego, z której mogą skorzystać osoby niewidome oraz bogata oprawa dźwiękowa – tło dźwiękowe zmieniające się w każdej z sekwencji wystawy, oddające jej klimat i charakter. Informacje prezentowane w multimediach mają też wersję mówioną – można ich posłuchać w mowie śląskiej.

 

Więcej informacji:

Dział Edukacji, nr tel. 032 77 99 316, 032 77 99 319,

edukacja@muzeumslaskie.pl

Muzeum Śląskie
40-205 Katowice
ul. T. Dobrowolskiego 1

 

Godziny otwarcia

  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek – niedziela:: 10.00 – 20.00

We wtorki wstęp wolny.

www.muzeumslaskie.pl