Treść artykułu

Okulista przeprowadza badanie wzroku u pacjentki

Rusza nowy program leczenia cukrzycowego obrzęku plamki żółtej

Nowy program lekowy leczenia cukrzycowego obrzęku plamki żółtej DME rusza od 1 lipca zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia. Pacjenci będą mogli skorzystać z innowacyjnego leczenia zgodnego ze światowymi standardami, co w wielu przypadkach uchroni ich przed utratą widzenia.

Nowy program leczenia DME obejmuje m.in. iniekcje doszkliste lekami anty-VEGF. Środki te podawane do oka, hamują substancje, które są odpowiedzialne za obrzęk siatkówki w przebiegu cukrzycowego obrzęku plamki żółtej. W nowym programie są leki każdego typu, łącznie ze sterydami.

W Polsce na cukrzycę cierpi ponad 2 mln osób, 14 proc. z nich choruje na DME, które jest jednym z powikłań cukrzycy. Dlatego tak ważne jest to, aby pacjenci cyklicznie monitorowali stan swojego wzroku w gabinecie okulisty. Wczesna diagnostyka i leczenie dają szansę na zachowanie widzenia. Program lekowy rusza od lipca br., a pierwsze iniekcje planowane są prawdopodobnie do końca roku.

Chirurdzy okuliści oraz stowarzyszenia pacjentów, w tym Polski Związek Niewidomych już od dłuższego czasu interweniowali w tej sprawie. Dzięki wsparciu prof. Marka Rękasa – Krajowego Konsultanta ds. Okulistyki i innych specjalistów udało się to osiągnąć. Pacjenci z cukrzycą będą mieć teraz dostęp do nowoczesnego leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Fot. Shutterstock