Treść artykułu

Mała dziewczynka w okularach

Ratowanie wzroku dzieci to temat 30. Finału WOŚP

Okulistyka dziecięca jest tematem kolejnego Finału WOŚP. Jubileuszowa zbiórka odbędzie się 30 stycznia 2022 roku. Zakupiony zostanie sprzęt służący do operacji i diagnostyki chorób wzroku. Jednym z urządzeń, które zostanie kupione będzie angiograf dwupłaszczyznowy wykorzystywany w leczeniu siatkówczaka, najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci.

Dzieci trafiają do poradni okulistycznych, z powodu m.in. jaskry, zaćmy, różnego rodzaju urazów, wad wzroku i nowotworów. W 2019 roku, jak wynika z danych NFZ, przeprowadzono blisko 650 operacji okulistycznych u dzieci, z czego ponad 25 proc. stanowiły operacje guzów. Specjaliści mówią również o pandemii krótkowzroczności wśród dzieci i młodzieży, która również może mieć wpływ na problemy ze wzrokiem.

– Różnorodność chorób oczu wieku dziecięcego wymaga nie tylko rozległej wiedzy, szczegółowej znajomości zmian patologicznych występujących w obrębie narządu wzroku, umiejętności postępowania z małym pacjentem i współpracy z jego rodzicami, ale także dobrego wyposażenia w specjalistyczną aparaturę medyczną – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Mirosława Grałek, lekarz okulista, ekspertka Fundacji WOŚP.

Orkiestra ze środków ze zbiorki zakupi angiograf dwupłaszczyznowy stosowany w terapii siatkówczaka, najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci. Sprzęt umożliwia zastosowanie najskuteczniejszej metody leczenia – chemioterapii dotętniczej. Zakupione zostaną też: oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego, synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń siatkówki oraz wyposażenie sal operacyjnych, w tym mikroskopy i stoły operacyjne.

Uruchomione zostanie również pierwsze w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych. Tam specjaliści będą uczyć się odpowiednich ruchów i technik chirurgii wewnątrzgałkowej. To pomoże lekarzom sprawniej wykonywać zabiegi.

Źródło: WOŚP

Fot. Unsplash