Treść artykułu

Uczestnicy spotkania, siedzą na sali z notatnikami

Przyszłość, teraźniejszość i przeszłość PFRON-u

W dniach 13–14 października br. odbyła się Międzynarodowa Konferencja pn. „30 lat Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”. Wzięli w niej udział naukowcy z całego świata m.in. z Indii, Australii, Norwegii, Polski czy Chin.

Dwudniowe spotkania odbyły się w Centrum Transferu Wiedzy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Wydarzenie transmitowane było także online.

Pierwszego dnia odczytano treść listu premiera Mateusza Morawieckiego, przesłanie minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg oraz podziękowania wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak. Po uroczystym zaś otwarciu konferencji nastąpiły bloki wykładów. Tematyka konferencji była różnorodna. Natomiast wszystkie wystąpienia łączył jeden ważny aspekt – funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w życiu społecznym i zawodowym.

Naukowcy i specjaliści z różnych krajów przestawili ważne wskazówki z perspektywy prawnej, medycznej, społecznej oraz psychologicznej. Skupiono się głównie na podmiotowości i samostanowieniu osób z niepełnosprawnościami. Dokument, który porusza ww. aspekty, przybliżył słuchaczom Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Omówił on Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021–2030.

– Jej głównym celem jest włączenie osób z niepełnosprawnościami w życie społeczne i zawodowe. Wśród strategii wyróżniono 8 obszarów priorytetowych, 113 działań oraz wskaźniki liczbowe – tłumaczył Paweł Wdówik. Zapewnił też, że aż 80 ustaw musi ulec zmianie po tej reformie. A jej skutki będą odczuwalne w wielu aspektach.

Temat, który wywołał wiele emocji dotyczył zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Podjęła go w swoim wystąpieniu prof. Ewa Giermanowska z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Tak przedstawiła sytuację w kraju: „70 proc. osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym pozostaje poza rynkiem pracy. Osoby te nie pracują i nie szukają pracy w Polsce”. Co ciekawe, zaproponowała zmianę definicji pracy i jej rozróżnienie na pracę rynkową i nierynkową.

Goście zagraniczni poruszyli zaś sprawy globalne. Począwszy od rozwoju pracy platformowej, poprzez pracę zdalną, kończąc i jednocześnie nawiązując do sytuacji covidowej. Wskazali, że są to obszary, które zmieniają świat pracy oraz systemy wsparcia. „Są tego plusy, ale i minusy” – niejednokrotnie wspomnieli o tym w swoich refleksjach prof. dr Joachim Breuer – Prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia Zabezpieczenia Społecznego (ISSA) czy François Perl – dyrektor ds. publicznych, studiów, rzecznictwa i spraw międzynarodowych w Solidaris.

Działalność PFRON-u trafnie podsumowała prof. Giermanowska. – Przez te wszystkie lata PFRON stworzył bogatą bazę wiedzy, z której korzystają nie tylko naukowcy, pracownicy, lecz także studenci – powiedziała ekspertka.

Podczas dwóch dni konferencji odbyły się owocne obrady, padły cenne wskazówki naukowców, specjalistów, a także praktyków. Jak się okazuje, przed PFRON-em stoi wiele wyzwań. Ważne jest zatem, aby Fundusz w kolejnych latach dalej realizował wszystkie założone cele i doskonalił swoje działania.

Fot. Unsplash