Treść artykułu

Osoba przegląda jakieś materiały w komputerze

Praktyczne porady dla osób niewidomych na kanale YouTube

TYFLOAkademia to miejsce, gdzie można znaleźć filmy z praktycznymi poradami dla osób niewidomych i słabowidzących. Tworzą je sami zainteresowani. Materiały znajdują się na kanale YouTube.

TYFLOAkademia to kanał informacyjno-edukacyjny przedstawiający filmiki ze wskazówkami dla osób niewidomych i słabowidzących. Link do kanału: https://www.youtube.com/c/TYFLOAkademia/videos. Jest to inicjatywa stowarzyszenia „W labiryncie”. Kanał przeznaczony jest dla osób z dysfunkcją narządu wzroku, ale też dla rodziców, nauczycieli i przyjaciół osób niewidomych oraz wszystkich tych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o tym, jak niewidomi radzą sobie na co dzień.

Jak sami o sobie piszą na stronie i na profilu twórcy kanału: „Pokazujemy, że osoba niepełnosprawna może i ma prawo żyć po swojemu i też może mieć swoje sposoby na życie (…) Materiały na nasz kanał przygotowane są przez osoby niewidome, które niejako wpuszczają widzów do swojego świata i pokazują, że normalne życie jest dostępne dla wszystkich”.

W akademii poruszane są takie tematy jak np.:

– iPhone bez tajemnic,

– Asystent Google pomaga w obsłudze telefonu,

– Windows 10 bez tajemnic,

– telewizja dostępna dla niewidomych − telewizor z przewodnikiem głosowym,

– bezwzrokowa kuchnia,

– do czego służy osobie niewidomej biała laska?

Materiały video tworzone są przez osoby niewidome, które pokazują świat ze swojej perspektywy.

Film na kanał może stworzyć każda osoba z dysfunkcją narządu wzroku, która uważa, że ma coś wartościowego do przekazania. Zasady nagrywania treści znajdują się na stronie: https://tyfloakademia.com/stan-sie-jednym-z-nas/.

JR/ Centrum Komunikacji PZN

 

Fot. Shutterstock