Treść artykułu

kobieta stoi na zewnątrz na tle żywopłotu, ma na twarzy maseczkę ochronną

Powrót obostrzeń, ale tylko w jednym województwie

W ostatnim czasie w Polsce liczba zachorowań na COVID-19 znowu wzrosła. W szczególnie trudnej sytuacji znalazło się województwo warmińsko-mazurskie. Z tego powodu od 27 lutego zasady bezpieczeństwa w tym regionie zostaną zaostrzone.  

Będzie wiązało się to z ponownym zamknięciem hoteli, galerii handlowych, placówek kulturalnych i obiektów sportowych. Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej powrócą do nauki zdalnej. Z kolei w pozostałych województwach dotychczasowe obostrzenia zostaną przedłużone do 14 marca.

Od najbliższej soboty wszystkie osoby wracające z Czech i Słowacji będą kierowane na kwarantannę. Wyjątek będą stanowić ci, którzy zaszczepili się dwiema dawkami szczepionki przeciw COVID-19 lub mogą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa. Test musi być jednak wykonany przed przekroczeniem granicy. Jest ważny przez 48 godzin, licząc od momentu otrzymania wyniku.

Kolejną zmianą jest zakaz używania przyłbic i elementów odzieży do zakrywania nosa i ust. Według ekspertów nie spełniają one kryteriów bezpieczeństwa i nie są w stanie wystarczająco uchronić przed zakażeniem. Dozwolone będą jedynie maseczki.

W kraju odnotowano wzrost brytyjskiej mutacji koronawirusa. Pojawił się też pierwszy przypadek odmiany południowoafrykańskiej.

Szczegółową listę obostrzeń, które obowiązują w reszcie kraju, można znaleźć na stronie: https://pzn.org.pl/od-12-lutego-otwarte-m-in-hotele-kina-i-teatry/.

źródło: gov.pl

Fot. Pixabay