Treść artykułu

dziewczynka siedzi w klasie przy stoliku, ma na nim rozłożone zeszyty i pomoce szkolne; ma na twarzy maseczkę ochronną

Powrót dzieci do szkół i etap odpowiedzialności do 31 stycznia

Podczas poniedziałkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformowali o przedłużeniu etapu odpowiedzialności do 31 stycznia. Z kolei od 18 stycznia do szkół wrócą uczniowie klas I–III szkoły podstawowej.  

W związku z coraz trudniejszą sytuacją w Europie oraz zagrożeniem trzecią falą koronawirusa rząd postanowił przedłużyć obowiązujące obostrzenia do 31 stycznia. Szczegółową listę można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia.

Mimo to, powołując się na mniejszą liczbę zachorowań w ciągu ostatnich kilku dni oraz duże koszty związane z pozostaniem dzieci w domach, podjęto decyzję o powrocie do szkół uczniów klas I–III szkoły podstawowej. Nauka odbywać się będzie w ścisłym reżimie sanitarnym. W ramach przygotowań do tego kroku od 11 stycznia br. nauczyciele klas I–III oraz szkół specjalnych mogą wykonać test przesiewowy na obecność SARS-Cov-2. Badania potrwają do 15 stycznia.

Wsparcie wypłacone firmom i pracownikom z Tarczy Antykryzysowej, Finansowej i Pomocowej przekroczyło już 170 mld zł. Przewidziane jest też wsparcie z Tarczy Branżowej, które obejmie m.in. zwolnienie ze składek ZUS za listopad, ustanowienie jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego w wysokości 2080 zł, dopłatę dla przedsiębiorców w wysokości 2 tys. zł do każdego miejsca pracy, w tym umowy zlecenie, dotację w wysokości do 5 tys. zł oraz zawieszenie opłaty targowej w 2021 roku. Komisja Europejska zatwierdziła też założenia Tarczy Finansowej PFR 2.0.

Źródło: gov.pl

Fot. Unsplash