Na zdjęciu pies przewodnik, zbliżenie na pysk psa

Poszukiwani wolontariusze do opieki nad psami przewodnikami

Trwa rekrutacja w projekcie „Budowa kompleksowego systemu szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników oraz zasad jego finansowania”. Obecnie poszukiwani są wolontariusze do opieki nad psami.

Projekt (ze środków PO WER w ramach Działania 4.1.) realizuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wraz z partnerami: Fundacją Vis Maior, Fundacją Pies Przewodnik, Fundacją na rzecz Osób Niewidomych Labrador – Pies Przewodnik oraz Polskim Związkiem Niewidomych.

Obecnie partnerzy, których zadaniem jest m.in. wyszkolenie psów przewodników, poszukują wolontariuszy, którzy:

  1. przyjmą do swojego domu psa (szczeniaka) pod stałą opiekę, której efektem będzie przygotowywanie psa, przy współpracy z trenerem, do dalszego etapu szkolenia specjalistycznego
    lub
  2. są gotowi przyjąć psa na kilka/kilkanaście dni w roku w ramach działań „pogotowia wolontarystycznego”.

Do zadań wolontariusza będzie należało:

  • opieka nad szczeniakiem przez pierwszy rok jego życia oraz wychowanie go na posłusznego psa; nie oczekujemy od wolontariuszy umiejętności związanych ze szkoleniem psa (tym zajmą się w kolejnym etapie trenerzy),
  • udział w szkoleniach oraz spotkaniach wolontariuszy,
  • wywiązywanie się z powierzonych zadań i współpraca z trenerami,
  • zabieranie psa ze sobą wszędzie, by mógł poznać jak najwięcej miejsc, gdzie w przyszłości przyjdzie mu pracować; uwaga: pies nie może zostawać sam w domu dłużej niż 5 godzin, ponieważ czas poświęcony psu odgrywa kluczową rolę; ważne jest, aby dzieci mieszkające z wolontariuszem miały więcej niż 5 lat.

Udział w projekcie to okazja do zdobycia nowych doświadczeń oraz poznania ciekawych ludzi, zarówno zawodowo pracujących z psami asystującymi, jak i osób zajmujących się dbaniem o zdrowie i dobrostan psów. W ramach organizowanych szkoleń grupowych i indywidualnych wolontariusz dowie się, jak poprzez zabawę uczyć psa pożądanych zachowań, jak przygotować psa do wizyty u weterynarza, jak bezstresowo przyzwyczaić zwierzę do czynności pielęgnacyjnych. Przybliżona zostanie także tematyka specyfiki funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku, tak aby wolontariusz mógł się dowiedzieć, jak dużą pomocą może być pies przewodnik.

Jeśli kochasz zwierzęta i jesteś zainteresowany/-a podjęciem się nietuzinkowej pracy z psem, jesteś osobą otwartą na wyzwania, a jednocześnie odpowiedzialną i rzetelną, jeśli zauważasz potrzebę szkolenia psów przewodników dla osób niewidomych i słabowidzących – jest to wyzwanie dla Ciebie! Zapraszamy do kontaktu z partnerami projektu: