Treść artykułu

lekarz rozmawia z pacjentem, widać tylko tułów i ręce lekarza i ręce pacjenta; na biurku leżą dokumenty, długopis

Poradnia rehabilitacji dla osób z powikłaniami po COVID-19

W Centrum Medycznym Dobrzyńska we Wrocławiu od początku lutego br. działa poradnia rehabilitacji dla osób z powikłaniami po COVID-19. Od marca będzie można też skorzystać z pomocy psychologicznej.

Poradnia powstała dzięki współpracy z Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu, skąd przekazywani są pacjenci po diagnostyce i leczeniu pulmonologicznym. Zapotrzebowanie na tego typu poradnie jest obecnie bardzo duże. Podobne placówki funkcjonują również w Legnicy, Wałbrzychu i Jeleniej Górze. 

Rehabilitacja obejmuje wizytę u lekarza i fizjoterapeuty. Oceniają oni stan pacjenta, a następnie tworzą indywidualny dla każdego chorego zestaw ćwiczeń i zabiegów. Działania mają służyć poprawie wydolności oddechowej i krążeniowej, równowagi i koordynacji, zwiększeniu siły mięśniowej i ogólnej sprawności pacjenta. Po dwóch tygodniach codziennych zabiegów stan pacjenta jest weryfikowany i określany jest dalszy plan powrotu do zdrowia. Pacjenci z niewydolnością oddechową i osłabieniem organizmu po przebyciu COVID-19 mogą też wziąć udział w turnusie rehabilitacyjnym.

Centrum otrzymało wsparcie finansowe od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu w wysokości 20 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego. 

Fot. Shutterstock