Treść artykułu

dużo książek i notatek na stole, zbliżenie na rękę, która trzyma kartkę ze słowem "melon" zapisanym po angielsku i ukraińsku, w tle taka sama karteczka, ale ze słowem "jabłko"

Polsko-ukraiński słownik tematyczny do pobrania za darmo

W obliczu działań wojennych na terenie Ukrainy Wydawnictwo PWN postanowiło udostępnić za darmo polsko-ukraiński słownik tematyczny. Jego elektroniczną wersję można pobrać w trzech formatach (pdf, mobi i epub).

Publikacja będzie dostępna do darmowego pobierania na stronie wydawnictwa do 12 czerwca br. Nie wymaga to rejestracji ani logowania.

Ze słownika mogą także korzystać osoby niewidome używające czytników ekranu. Jedynym warunkiem jest posiadanie na swoim urządzeniu (komputerze, smartfonie, tablecie) dwóch syntezatorów mowy: dla języka polskiego i ukraińskiego. Publikację można pobrać ze strony: https://ksiegarnia.pwn.pl/slownik-polsko-ukrainski.

Pozycję opracowano w Katedrze Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest to pierwszy słownik tego rodzaju. Prezentuje on słownictwo zarówno potoczne, jak i specjalistyczne. Co więcej, uwzględnia zmiany, które ostatnimi czasy zaszły w języku ukraińskim. Zawiera również słownictwo niezarejestrowane w dotychczasowych opracowaniach, np. aplikacja, bankomat, podpis elektroniczny, spam, kompatybilność, wirus komputerowy.

Słownik zawiera ok. 45 tys. haseł, podhaseł i ich odpowiedników zebranych w 30 blokach tematycznych. Nazewnictwo dotyczy człowieka i wszystkiego, co jest z nim związane. Przykładowe tematy to: zatrudnienie, instytucje państwowe, system prawny, miasto, wieś, zdrowie, usługi, środki masowego przekazu, nauka, sport, geografia czy środowisko naturalne.

Pozycja prezentuje słownictwo ukraińskie w przejrzystym i logicznym układzie, co ułatwia przyswajanie wiedzy i doskonalenie umiejętności językowych. Jak możemy przeczytać we wstępie: „Słownik adresowany jest do szerokiego grona odbiorców – studentów, tłumaczy, biznesmenów, fachowców z różnych dziedzin, turystów. Może również służyć jako pomoc w nauce języka polskiego na Ukrainie”. Co więcej publikacja może stać się także pomocą dla Polaków, którzy chcą nauczyć się języka ukraińskiego lub poznać podstawowe zwroty w tym języku.

Fot. Shutterstock