Treść artykułu

Kobiety w pracy przy laptopie omawiają jakiś problem

Polka w pracy w czasie pandemii

Koronawirus wpłynął na sytuację kobiet na rynku pracy. 1/3 ankietowanych boi się zwolnienia, dlatego godzi się na mniejsze zarobki. Taki sam procent badanych w czasie pandemii poświęca na pracę więcej czasu niż wcześniej. Zdarza się też, że kobiety muszą łączyć ją z opieką nad dziećmi.

Pandemia koronawirusa odbija się na sytuacji zawodowej Polek – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji „Sukces Pisany Szminką”. Co piąta ankietowana boi się, że straci pracę. Prawie 12 proc. już jej nie ma, a 10 proc. obawia się, że nastąpi to w najbliższej przyszłości. Według danych GUS w kwietniu bez pracy pozostawało ogółem 5,8 proc. Polaków (960 tys. osób), z czego około połowę stanowiły kobiety. W kwietniu br. w porównaniu z marcem przybyło ogółem 56,4 tys. bezrobotnych, wśród obu płci. Natomiast według Polskiego Instytutu Ekonomicznego bezrobocie w Polsce może wynieść 14 proc, jeśli do lipca gospodarka nie zostanie całkowicie odmrożona.

Wiele firm stara się przetrwać i składa wnioski o pomoc rządową w ramach tarcz antykryzysowych. Aby uniknąć zwolnień, pracodawcy zdecydowali się na obniżki wynagrodzeń. Aż 36,5 proc. ankietowanych przyznała, że spotkała je ta sytuacja. Wyniki badania pokazują, że u 12,8 proc. kobiet zarobki spadły o 10-20 proc., a u 11 proc. o 20-50 proc. Prawie 1/10 badanych wskazała, że w wyniku pandemii zarabia o połowę mniej. Natomiast 42 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ich pensja się nie zmieniła. Niewielki odsetek badanych – ok. 5 proc. –  dostało podwyżkę.

Dochody są mniejsze, a często pracy jest więcej. Prawie 1/3 ankietowanych odpowiedziała, że od czasu rozpoczęcia pandemii w Polsce pracuje więcej niż wcześniej. U blisko 29,5 proc. kobiet czas pracy wydłużył się od 1 do ponad 3 godzin. Badanie pokazało, że prawie 34 proc. kobiet pracuje między 8 a 11 godzinami dziennie.

Zbadano również przekonania na temat rozwoju kariery. W możliwość awansu i podwyżki w najbliższym czasie nie wierzy 58,8 proc. ankietowanych, a 15,5 proc. nie wie, czy może na to teraz liczyć. Natomiast 1/3 uważa, że przez sytuację związaną z koronawirusem straciła możliwość uzyskania lepszego stanowiska w firmie czy udziału w nowym projekcie.

– Wyniki ankiety pokazały, że z powodu pandemii sytuacja Polek na rynku pracy jest trudna. Polki z jednej strony boją się o bezpieczeństwo materialne swoje i swoich rodzin, ale z drugiej pozostają optymistkami. Obecnie na znaczeniu będą zyskiwać wszelkie formy wsparcia zawodowego i osobistego, dlatego fundacja zwiększyła działania w tym obszarze – dodaje Olga Kozierowska, prezes Fundacji „Sukces Pisany Szminką”.

Źródło: Fundacja „Sukces Pisany Szminką”
Fot. Unsplash