Treść artykułu

Ptak śpiewający w lesie.

Polka na liście najbardziej wpływowych kobiet BBC

Brytyjski potentat mediowy BBC opublikował listę 100 inspirujących i wpływowych kobiet z całego świata w 2023 roku. Wśród wyróżnionych kobiet jest Izabela Dłużyk, która zajmuje się rejestracją i nagrywaniem dźwięków przyrody.

Na liście inspirujących kobiet BBC w tym roku znajdują się takie osobistości jak m.in.: prawniczka i pierwsza dama USA ‒ Michelle Obama, prawniczka zajmująca się prawami człowieka ‒ Amal Clooney, zdobywczyni Złotej Piłki ‒ Aitana Bonmatí, ekspert ds. sztucznej inteligencji ‒ Timnit Gebru oraz pisarka Oksana Zabużko. Są tam również pionierki klimatyczne, czyli kobiety, które podejmowały działania pozwalające stawić czoło zmianom klimatycznym.

Z Polski zauważono inspirujące działania niewidomej Izabeli Dłużyk. Nagrywa ona dźwięki ptaków i inne odgłosy przyrody w Białowieży, jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych obszarów leśnych w Europie. Dokumentalistka dźwięków jest niezwykła dlatego, że jest młodą kobietą w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn. Co więcej, jest osobą niewidomą, a mimo to nie jest to barierą w realizacji jej pasji. Udowadniania przez to innym ludziom, że jeśli ktoś ma marzenia i potrafi je realizować, to ograniczenia nie istnieją.

Odkąd w wieku 12 lat dostała od rodziny magnetofon, Izabela Dłużyk wykształciła w sobie szczególną wrażliwość na śpiew ptaków. Dzięki temu potrafi identyfikować gatunki jedynie na podstawie dźwięku. Wierzy, że to ogromny przywilej dzielić się z innymi całym pięknem natury.

Wyróżnione przez BBC kobiety były bohaterkami materiałów telewizyjnych, radiowych i internetowych tego brytyjskiego koncernu medialnego. Izabela Dłużyk opowiadała o swojej pasji w podcaście BBC Radio 4.

Źródło: BBC

Fot. Unsplash