Treść artykułu

Zdjęcie. Troje lekarzy podczas operacji. Dwie lekarki patrzą przez mikroskop.

Planowe zabiegi okulistyczne wznowione w Olsztynie

Oczekiwanie na usunięcie zaćmy nie przekracza dwóch miesięcy, a zabiegi witrektomii odbywają się na bieżąco – informuje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie. Lekarze Oddziału Klinicznego Okulistycznego operują już pacjentów w pełnym zakresie.

Do tej pory ze względu na pandemię koronawirusa na oddział przyjmowano tylko w pilnych przypadkach. Nie odbywały się planowe zabiegi, takie jak operacje zaćmy, zabiegi witrektomii, zabiegi przeciwjaskrowe czy zabiegi okuloplastyczne.

– W całym okresie pandemii utrzymaliśmy kontynuację programu lekowego leczenia wysiękowego AMD, gdyż zaprzestanie podawania leków u tych chorych mogłoby mieć nieodwracalnie zły wpływ na proces widzenia – mówi dr n. med. Janusz Pieczyński, koordynator okulistyki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie.

– Obecnie, przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego kontynuujemy wykonywanie zabiegów operacyjnych zarówno pilnych, jak i planowych. W chwili obecnej czas oczekiwania na operacje zaćmy w Oddziale Klinicznym Okulistycznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, w tym na wszczep soczewki torycznej (uwzględniającej astygmatyzm oka) wynosi do 2 miesięcy, a zabiegi witrektomii wykonujemy na bieżąco.

Źródło: Wojewódzki Szpital Okulistyczny w Olsztynie

Fot. Shutterstock