Treść artykułu

Ujęcie na ręce niewidomego mężczyzny trzymającego białą laskę

Planowane nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami

Planowane jest nowe świadczenie pielęgnacyjne dla osób z niepełnosprawnościami, a także to, że opiekunowie będą mogli też dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego.

Minister Marlena Maląg na konferencji mówiła o projekcie nowego świadczenia. Zakłada ono trzy poziomy wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Ogłoszone zmiany mają związek z protestem opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

Pierwszy element to świadczenie wspierające kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością, bez dodatkowych wymogów. Będzie ono miało trzy poziomy wsparcia. Najwyższy poziom będzie równy dwukrotności renty socjalnej, drugi poziom to kwota renty socjalnej, a poziom trzeci to 50 proc. renty socjalnej. Aby dostać takie wsparcie trzeba będzie spełnić określone kryteria.

Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, mówił o tym, że najwyższy poziom wsparcia zostanie uruchomiony od 1 stycznia 2024 roku, a w kolejnych latach następne.

Na razie jest projekt ustawy, potrzebne są jeszcze prace nad nim, a nastąpienie jego zatwierdzenie i uchwalenie przez Sejm.

Źródło: Twitter MRiPS