Treść artykułu

Buteleczki z zapachami ustawione na stole

Pierwsza w Europie biblioteka zapachów

Biblioteka zapachów tworzona jest w ośrodku szkolno-wychowawczym dla dzieci niewidomych w Owińskach. Otwarcie jej planowane jest we wrześniu. To prawdopodobnie pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Europie. W zajęciach z aromaterapii będą mogli wziąć udział nie tylko uczniowie, ale też wszyscy zainteresowani.

Na pomysł takiej inicjatywy wpadli uczniowie. Kilka miesięcy temu rozpoczęła się akcja zbierania zapachów. Osoby z całej Polski i zagranicy przesyłali różnego rodzaju perfumy, olejki czy też aromaty zapachowe. Udało się zebrać blisko sześć tysięcy różnego rodzaju zapachów. Są one różnorodne od zapachu cytryny po zapach octu z jabłek czy też pył bursztynowy. Od września, jak planują specjaliści z ośrodka, rozpoczną się zajęcia edukacyjne dla uczniów. Będzie to nauka zapachów i aromatoterapia, uczestnicy będą mogli poznawać świat, otaczającą rzeczywistość poprzez zapachy. Dla osób niewidomych będą to na pewno ciekawe zajęcia zwiększającą ich wiedzę o nowe doznania. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem przestrzeni, biblioteka będzie się znajdować w piwnicach zabytkowego ośrodka w Owińskach. Jej wnętrze będzie przypominać dawne pracownie leków z wielkimi kredensami, gdzie pochowane będą buteleczki z zapachami.

Ośrodek w Owińskach, obok tego nowego przedsięwzięcia, zaprasza wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia Muzeum Tyflologicznego czy parku orientacji przestrzennej z wieloma ciekawymi rozwiązaniami. Więcej na stronie: https://www.niewidomi.edu.pl/

Fot. Unsplash