Kulturalne wtorki w październiku

 • 06. 10. 2015 g. 12:00 – Wernisaż wystawy Rzeźby Jana Makowieckiego z Szubina
  Rzeźby o tematyce sakralnej i świeckiej, płaskorzeźby oraz dzieła przestrzenne, za które niejednokrotnie otrzymywał nagrody i wyróżnienia. Artysta wykonuje swoje prace w drewnie różnego gatunku. W pracach Pana Jana dominują rzeźby diabłów i aniołów. Artysta ma na swym koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jest członkiem Szubińskiej Grupy Plastyków Plama’s.
  Wystawa zorganizowana jest w ramach projektu „Kulturalni Niewidomi” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2015.
 • 13. 10. 2015 g. 16:00 – “Mroczne blaski” i Ścieżki szukania” – spotkanie autorskie Andrzeja Liczmonika
  Andrzej Liczmonik – wrocławianin, absolwent Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu Wrocławskiego z burzliwego dla żaków przełomu lat 70/80. Współpracownik i współredaktor miesięcznika “Woda na młyn” NZS UW, w którym to czasopiśmie zadebiutował serią artykułów i esejów.
  “Ścieżki szukania” to oparte na życiowych obserwacjach, oraz nabytej wiedzy i przypisanej tylko wybrańcom umiejętności “zabawy słowem” – urokliwe miniaturki literackie. Jest w nich wiele pięknego wysublimowanego słowa, ogrom trafnych spostrzeżeń, mnogość niedwuznacznych, życiowych, mitycznych czy wręcz baśniowych sytuacji, oraz – podanych bez nachalnego moralizatorstwa – wskazówek, prawd i przesłań.
 • 20. 10. 2015 g. 17:30 Koncert “HERE’S THAT RAINY DAY”
  Koncert kilkunastu standardów jazzowych, znanych z mistrzowskich wykonań chociażby Elli Fitzgerald, Franka Sinatry czy Billy Holiday, do którego wybitny pianista, kompozytor i aranżer, legenda polskiego jazzu – Janusz Skowron zaprosił młodą, ale posiadającą już znaczący dorobek artystyczny wokalistkę – Małgorzatę Markiewicz. Są laureatami wielu prestiżowych nagród. Małgorzata Markiewicz i Janusz Skowron rozpoczęli współpracę w ubiegłym roku. Standardy jazzowe w ich wykonaniu brzmią oryginalnie, stanowiąc połączenie doświadczenia muzycznego z muzyczną świeżością.
  Koncert zorganizowany jest w ramach projektu „Kulturalni Niewidomi” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2015.
 • 27. 10. 2015 g. 16:00 – Wykład z cyklu ludzie niezłomni – “Władysław Stanisław Reymont – laureat Literackiej Nagrody Nobla 1924 roku – w 90-tą rocznicę śmierci” – Wiesława Dłubak – Bełdycka
  Uhonorowanie Reymonta Noblem, eksponowało uniwersalną problematykę “Chłopów” i odkrycie w niej ścisłego związku człowieka z przyrodą, co było znakiem wiecznego ładu i harmonii świata. Uzasadnienie nagrody podkreślało, że powieść pisarza ukazuje potęgę życia, zmagania ludzi z naturą i mądrość człowieka, który zgodnie z nakazem Biblii, uczynił ją sobie poddaną”.