Treść artykułu

Pianista gra na fortepianie.

Patryk Matwiejczuk z sukcesami na festiwalu Jazz nad Odrą

W latach 20102011 Polski Związek Niewidomych realizował wspaniały projekt „Chopin dla niewidomych”. W Warszawie swoje zdolności prezentowali wtedy niewidomi muzycy z siedmiu krajów. Z Polski był m.in. Patryk Matwiejczuk. Już wtedy o jego niezwykłym talencie świadczyły nagrody uzyskane na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. A zaledwie kilka dni temu Patryk świętował podwójny sukces na festiwalu Jazz nad Odrą.

Po projekcie od czasu do czasu Patryk informował nas o swojej dalszej drodze artystycznej i wspominał, że chciałby się zająć muzyką jazzową. W ubiegły weekend, 9–10 października 2020 r., uczestniczył w festiwalu Jazz nad Odrą. Po wysłuchaniu ośmiu zespołów jury w składzie: Aga Zaryan, Leszek Możdżer, Mariusz Bogdanowicz, Tadeusz Mieczkowski, Andrzej Zieliński przyznało Grand Prix oraz nagrody specjalne.

Nagrodę ufundowaną przez Stowarzyszenie Autorów ZAIKS i Związek Artystów i Wykonawców STOART w wysokości 10 tys. zł otrzymał skład Unleashed Cooperation w składzie: Krzysztof Kuśmierek (saksofony), Patryk Rynkiewicz (trąbka), Patryk Matwiejczuk (fortepian), Flavio Gullotta (kontrabas), Stanisław Aleksandrowicz (perkusja). Ponadto nagrodę specjalną – możliwość nagrania płyty – ufundowaną przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego festiwalu Jazz nad Odrą, otrzymał właśnie Patryk Matwiejczuk (fortepian).

To bardzo miła niespodzianka, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Elżbieta Oleksiak

Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN

Fot. Pixabay