Treść artykułu

Osoby niepełnosprawne najczęściej pracują w firmach prywatnych

GUS opublikował opracowanie dot. pracy i kształcenia osób niepełnosprawnych w 2018 r. Wynika z niego, że pracujący niepełnosprawni stanowili 3,6% ogólnej liczby pracujących w średnich i dużych przedsiębiorstwach.

Osoby niepełnosprawne, które pracowały w grudniu 2018 r., najczęściej były zatrudnione w prywatnym sektorze (78,1%), a ich praca zaliczała się do sekcji działalność w zakresie usług administrowania i dodatkowe wsparcie (114,3 tys.) lub przetwórstwo przemysłowe (84,7 tys.). W firmach zatrudniających 10 osób i więcej pracowało 344,9 tys. osób niepełnosprawnych, w działalności w zakresie usług administrowania i dodatkowego wsparcia (33,1%), działalności detektywistycznej i ochroniarskiej (20,2%) oraz usługach utrzymania porządku w budynkach i zagospodarowaniem terenów zieleni (9,5%). Co czwarta osoba niepełnosprawna pracowała w przetwórstwie przemysłowym. W opiece zdrowotnej pracowało 8% osób niepełnosprawnych. Jak przedstawiały się wskaźniki dotyczące bezrobocia? W powiatowych urzędach pracy było zarejestrowanych 61,1 tys. osób niepełnosprawnych, w grupie tej nieznacznie przeważali mężczyźni.

Raport GUS zawierał też dane dotyczące edukacji. W roku szkolnym 2018/2019 działało 286 przedszkoli specjalnych, do których uczęszczało 4,8 tys. dzieci. Większość dzieci niepełnosprawnych chodziło do przedszkoli ogólnodostępnych (76,9%), w tym do integracyjnych (15,7%), oraz tych z oddziałami integracyjnymi (12,7%).

W tym samym roku w szkołach uczyło się 169,3 tys. dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (3,7% ogólnej liczby uczniów). Na poziomie ponadpodstawowym i ponadgimnazjalnym edukacja odbywała się przede wszystkim w szkołach specjalnych. Największą część z nich stanowiły placówki kształcące w określonych zawodach: specjalne szkoły przysposabiające i specjalne szkoły branżowe I stopnia. Na uczelniach uczyło się 21,5 tys. osób niepełnosprawnych (1,8% ogólnej liczby studentów), a ukończyło je 6,3 tys. osób. Wśród doktorantów 2,6% stanowiły osoby niepełnosprawne.

Opracowanie zawierało też dane dotyczące osób pobierających świadczenia z tytułu niezdolności do pracy. W grudniu 2018 r. w Polsce było 2,5 mln osób, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o niezdolności do pracy i pobierających świadczenia emerytalno-rentowe i/lub ubezpieczonych z tego tytułu. Średnia wieku tych osób to ok. 60 lat. Najwięcej z nich mieszkało w województwie: śląskim, dolnośląskim, małopolskim, mazowieckim i wielkopolskim, najmniej w opolskim.

Oprac. na podstawie informacji GUS
Fot. Pixabay