Treść artykułu

Oko w bardzo dużym powiększeniu

Pomoc w diagnostyce chorób siatkówki oka

Obserwacja procesów zachodzących w komórkach siatkówki oka jest możliwa dzięki dwufotonowemu oftalmoskopowi opracowanemu przez zespół prof. Macieja Wojtkowskiego. Skonstruowany instrument może być bardzo przydatny w leczeniu chorób siatkówki.

Zespół naukowców prowadzony przez prof. Macieja Wojtkowskiego z Międzynarodowego Centrum Badań Oka w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk stworzył dwufotonowy skaningowy oftalmoskop fluorescencyjny (TPEF-SLO). Jest to instrument pozwalający na podglądanie biochemii widzenia w oku. Badania dotyczące TPEF-SLO zostały opublikowane w czasopiśmie „The Journal of Clinical Investigation”.

Nowy instrument pozwala na nieinwazyjną ocenę stanu metabolicznego siatkówki. Daje on liczne możliwości terapeutyczne dla chorób degeneracyjnych tej części oka. Może być przydatny także do testowania nowych leków.

− Oko jest idealnym narządem do obrazowania metodą wielofotonową − mówi prof. Wojtkowski. Tkanki oka, takie jak twardówka, rogówka czy soczewka, są wysoce przezroczyste dla światła w bliskiej podczerwieni. To z kolei w sposób nieinwazyjny przenika do tkanek siatkówki. Obrazy uzyskane dzięki TPEF-SLO potwierdziły, że jest to satysfakcjonujący sposób oglądania molekuł niezbędnych dla prawidłowej funkcji cyklu widzenia.

W siatkówce, czyli części oka, która odbiera bodźce wzrokowe, występują czopki i pręciki. Czopki umożliwiają widzenie i rozróżnianie barw w silnym oświetleniu, a pręciki cechuje wrażliwość na pojedyncze impulsy światła widzialnego o zmroku lub w nocy. Wrażenia wzrokowe są przekazywane nerwem wzrokowym do mózgu, ale impuls, który je przenosi powstaje w wyniku reakcji chemicznych zachodzących w komórkach siatkówki.

Okulistyczne techniki obrazowania to podstawa w diagnozowaniu patologii siatkówki. Dzięki optycznej tomografii OCT, skaningowej oftalmoskopii laserowej (SLO) i autofluorescencji dna oka, dokonano postępów w ich zrozumieniu. To jednak niewystarczająca opcja do pełnego wglądu w chemię widzenia. Nieinwazyjna ocena procesów metabolicznych zachodzących w komórkach siatkówki jest niezbędna dla rozwoju przyszłych terapii.

Technika wykorzystana w nowym urządzeniu − obrazowanie fluorescencyjne ze wzbudzeniem dwufotonowym (TPE) to zaawansowana technika pomiaru czynnościowego barwników siatkówki, która może ujawnić różne cechy tej części oka, niewidoczne w innych badaniach.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce