Treść artykułu

Lekarz i pacjentka w trakcie zabiegu okulistycznego

Nowe zabiegi w Przychodni PZN

Lekarze specjaliści z Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej PZN rozpoczynają wykonywanie zabiegów laserowych – kapsulotomii i irydotomii oraz drobnych zabiegów okulistycznych.

Wszystkie zabiegi są wykonywane, zarówno w ramach ubezpieczenia zdrowotnego NFZ, jak i prywatnie. Pacjenci, którzy chcą skorzystać ze świadczeń w ramach świadczenia NFZ, a nie są pacjentami przychodni, powinni dostarczyć skierowanie wystawione przez lekarza POZ do poradni okulistycznej. Zabiegi laserowe wykonywane przez doświadczonych okulistów, którzy do zabiegów używają nowego sprzętu lasera YAG 1064nm oraz lasera SLT 532nm.

Każdy z zabiegów wykonywany jest po kwalifikacji przez lekarza. Pacjenci zgłaszający się na taką wizytę powinni mieć wyniki badań: morfologia, APTT i glukoza na czczo (badania wykonane do 7 dni przed wizytą, a ich wyniki powinny mieścić się w normie).

Kapsulotomia to zabieg wykonywany zazwyczaj kilka miesięcy po operacji zaćmy. Zaćma wtórna to bardzo często występujące powikłanie po prawidłowo przeprowadzonej operacji zaćmy. Polega ono na zmętnieniu torby tylnej soczewki, w wyniku którego dochodzi do pogorszenia ostrości widzenia. Zabieg polega na wykonaniu laserem niewielkiego otworu w zmienionej chorobowo torebce soczewki, powodując poprawę widzenia. Zabieg kapsulotomii wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i trwa od kilku do kilkunastu minut, po poszerzeniu źrenicy, założeniu soczewki nagałkowej po znieczuleniu oka kroplami. Rezultat zabiegu jest odczuwalny w bardzo krótkim czasie po jego wykonaniu.

Irydotomia laserowa jest podstawowym zabiegiem w leczeniu niektórych postaci jaskry. Celem zabiegu jest wytworzenie otworu w tęczówce oka, który umożliwia swobodny przepływ cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka. Następuje wtedy zmniejszenie ciśnienia w gałce ocznej i zapobiega to uszkodzeniu nerwu wzrokowego w dalszym przebiegu choroby. Brak zrostów w przednim odcinku oka, wczesna i prawidłowo wykonana irydotomia laserowa niejednokrotnie pozwala odstawić leczenie farmakologiczne przy systematycznej kontroli u lekarza specjalisty. Zabieg irydotomii laserowej jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Jest on bezpieczny i bezbolesny. Wymaga założenia na gałkę oczną specjalnej soczewki z żelem. Przed rozpoczęciem zabiegu źrenica przy pomocy kropli zostaje zwężona, a pacjent zostaje znieczulony miejscowo.

Okulistyczne zabiegi chirurgiczne  

Gradówka to guzek zapalny powstały w wyniku zablokowania gruczołów łojowych lub gruczołów Meiboma.  W pierwszym etapie leczenia lekarz  zaleca stosowanie ciepłych okładów w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Jeśli jednak nie następuje poprawa, okulista zaleci leczenie miejscowe poprzez aplikację maści z antybiotykami. Zdarza się, że leczenie takie nie przynosi rezultatów, wtedy potrzebny jest zabieg. Duże gradówki mogą zaburzać ostrość wzroku poprzez uciskanie rogówki. Zabieg chirurgicznego usunięcia gradówki przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Polega on na wykonaniu niewielkiego nacięcia na skórze powieki oraz precyzyjnym wyłuszczeniu zmiany. Na oko nakładany jest opatrunek. Po zabiegu stosuje się maści zawierające antybiotyk.

Usuwanie innych drobnych zmian powiek. Podobnie, jak w przypadku gradówki, niektóre zmiany powiek mogą być usunięte przez lekarza okulistę w warunkach ambulatoryjnych. Pacjent nie wymaga hospitalizacji, a rezultaty widoczne są bardzo szybko. Najczęściej zmiany takie, jak: brodawki, mięczaki, prosaki czy torbiele,  usuwane są przez ich złuszczenie lub wycięcie skalpelem w znieczuleniu miejscowym.

Centralna Przychodnia Rehabilitacyjno – Lecznicza PZN
ul. Karmelicka 26, 00-181 Warszawa
Tel.: (22) 635 67 02; (22) 349 97 87
www.przychodniapzn.pl

 

Fot. Shutterstock