Treść artykułu

Na zdjęciu pies przewodnik.

Czy pies przewodnik jest dobry dla mnie?

„Korzyści ze współpracy osoby niewidomej z psem przewodnikiem” to nowa publikacja wydana przez Centrum Rehabilitacji PZN. Jest to poradnik, w którym znajdują się praktyczne wskazówki dla osób, które chciałyby mieć psa przewodnika.

W publikacji autorstwa Mateusza Ciborowskiego znajdziemy odpowiedzi na pytania, takie jak m.in.: w jaki sposób pies przewodnik pomaga osobie niewidomej w poruszaniu się w przestrzeni publicznej, jak należy opiekować się takim zwierzakiem, kto może otrzymać psa i jakie warunki musi spełnić, co składa się na koszt utrzymania czworonoga i co się z nim stanie, jak przestanie pracować. Wszystkie te wiadomości mogą pomóc osobie z dysfunkcją narządu wzroku przeanalizować argumenty za i przeciw, a następnie podjąć decyzję o posiadaniu psa przewodnika.

Dzięki takiemu zwierzęciu niewidomy może dotrzeć do pracy, sklepu, na uczelnię czy do ulubionej kawiarni. Psy szkolone na asystentów mają dobrą pamięć, szybko uczą się nowych tras i sprawnie je pokonują. W ten sposób niewidomy staje się bardziej mobilny. Co więcej, zyskuje się też oddanego przyjaciela, który wysłucha i pocieszy, jak również wzbudzi sympatię i ułatwi poznawanie nowych osób. Ale pies to również obowiązki − wychodzenie na regularne spacery, kamienienie, wizyty u weterynarza. „Spacery, zabawy, dbanie o psa, okazywanie mu miłości to coś, czym można odwdzięczyć się psu przewodnikowi za jego pracę dla ludzi” – to cytat z publikacji.

Poradnik został wydany w druku powiększonym i brajlu. Jest również dostępny w wersji elektronicznej pod linkiem: Korzysci-ze-wspolpracy-osoby-niewidomej-z-psem-przewodnikiem.pdf (pzn.org.pl).

Działanie wykonano w ramach projektu „Budowa kompleksowego systemu szkolenia i udostępniania osobom niewidomym psów przewodników oraz zasad jego finansowania”. Liderem projektu jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a partnerami: Polski Związek Niewidomych, Fundacja Vis Maior, Fundacja Pies Przewodnik oraz Fundacja na rzecz Osób Niewidomych Labrador Pies Przewodnik.