Treść artykułu

Dziewczyna trzyma w ręku smartfon.

Nowa aplikacja, z którą można pójść do kina

Powstała nowa aplikacja na iPhona i Androida, dzięki której można obejrzeć film z audiodeskrypcją. Warunek jest jeden − trzeba iść z telefonem do kina.

Aplikacja została pomyślana tak, żeby zachęcić osoby z niepełnosprawnością wzroku do pójścia do kina. Wprawdzie można ją ściągnąć na telefon będąc w domu, ale audiodeskrypcja dostępna będzie wyłącznie w sali kinowej.

− Omawiana aplikacja to dobry wynalazek − opowiada Roman Roczeń, który miał okazję przetestować to rozwiązanie − Wchodzimy do kina na interesujący nas film i co ważne w dowolnym czasie. Nie musimy czekać na specjalny pokaz z audiodeskrypcją. Jeśli mamy już zainstalowaną aplikację to wybieramy film z listy i jednym stuknięciem palca ściągamy audiodeskrypcję. Po wyjściu z sali, audiodeskrypcja jest automatycznie usuwana, dlatego nie obejrzymy tego filmu w domu. Musimy wybrać się do kina, co sprzyja naszej aktywizacji i nawiązywaniu nowych kontaktów społecznych.

Specjaliści w Instytucie Tyflologicznym PZN również przetestowali to rozwiązanie i wydali swoją opinię: “Uważamy, że aplikacja „Kino Dostępne” to innowacyjne narzędzie, które zapewni równy dostęp do kin wielu użytkownikom. Pozwoli osobom niewidomym i słabowidzącym – przy zapewnionej przez aplikację audiodeskrypcji – nie tylko pójść na wybrany seans w dowolnym kinie, ale też zapewni możliwość obejrzenia filmu w języku obcym, dzięki temu, że to narzędzie daje możliwość odsłuchania głosu lektora. Ogromną zaletą aplikacji „Kino Dostępne” jest to, że jest ona bezpłatna i można ją zainstalować na każdym smartfonie.”

Jak słuchać filmu?

Cały dźwięk filmu słyszymy przez kinowe głośniki, a audiodeskrypcję odbieramy na słuchawkach. Z tego powodu warto kupić tzw. słuchawki na przewodnictwo kostne, które opierają się na policzkach. Dzięki temu można słyszeć zarówno filmowe dialogi, jak i opis audiodeskrypcyjny. W aplikacji dostępne są na razie polskie filmy m.in.: Kos, Chłopi czy Akademia Pana Kleksa. Trwają jednak starania, żeby można było z nią przyjść także na produkcje zagraniczne. Osoby zainteresowane mogą przeczytać więcej o aplikacji na stronie: https://www.kinodostepne.pl/. Tam też można ją pobrać na iPhona i Androida. Aplikacja jest bezpłatna.

FZ/Centrum Komunikacji PZN