Nagranie. Na pierwszym planie wideorejestrator, w tle dwie osoby.

Niewidomi i słabowidzący na ekranie

Od stycznia w Telewizji Polskiej będzie można zobaczyć serial fabularny „Pasjonaci”, opowiadający o losach niewidomych i słabowidzących aktorów teatru ITAN. Poznamy 13 autentycznych historii. Osoby z dysfunkcją wzroku wystąpią w produkcji razem ze znanymi polskimi aktorami, m.in. Adrianną Biedrzyńską, Dariuszem Kordkiem czy Dorotą Pomykałą.

Serial ma pokazać, że niepełnosprawność nie stanowi przeszkody w realizowaniu swoich pasji. Co więcej, wzbogaca ona twórczość artystyczną i rozwija społeczeństwo integracyjne. Poznamy np. historię Renaty, obdarzonej talentem wokalnym, pragnącej nagrać płytę. Helena po utracie wzroku odnalazła swoją pasję właśnie w teatrze. A do tego jeszcze 11 równie ciekawych historii. Zdjęcia do „Pasjonatów” powstają m.in. w Krakowie, Myślenicach, Radziszowie, Bukowinie Tatrzańskiej czy Sułkowicach.

Teatr ITAN założył Artur Dziurman, a współprowadzi go grupa Scena Moliere. Niewidomi i słabowidzący aktorzy jeżdżą ze swoimi spektaklami po całej Polsce. Do tej pory zagrali ich ponad 1,3 tys. Stworzyli też dwa filmy: „Marzenie” oraz „Wykluczeni”, w których opowiadają o swoim życiu, pracy, problemach i marzeniach.

Oprac. na podst. PAP