Treść artykułu

Rodzina nad morzem. Rodzice trzymają chłopca za ręce.

Na wakacje z bonem turystycznym

W ubiegłą środę Sejm przyjął ustawę o bonie turystycznym. Na każde dziecko będzie przysługiwać 500 zł, niezależnie od dochodów. Rodzice otrzymają wsparcie w postaci bonu. Dodatkowe 500 zł na wakacje otrzymają natomiast rodzice dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. 

Pieniądze w ramach bonu będą z jednej strony wakacyjnym wsparciem dla rodzin, a z drugiej – dla polskiej branży turystycznej. Bon turystyczny to niezależnie od dochodów 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia (również przebywające w pieczy zastępczej oraz dzieci rodziców, którzy pracują za granicą i pobierają tam zasiłki na dzieci wyższe niż 500 zł) oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami do wykorzystania będzie więc 1000 zł.

Jak ubiegać się o bon turystyczny?

Aby otrzymać bon, nie trzeba składać żadnego wniosku, trzeba go będzie jedynie aktywować w systemie PUE ZUS. Przyznawany w formie elektronicznej, będzie ważny do końca marca 2022 r. Można z niego skorzystać m.in. opłacając turnus rehabilitacyjny, pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym.

Polska Organizacja Turystyczna przygotowała odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania ws. bonu turystycznego. Więcej szczegółów na stronie: https://www.pot.gov.pl/pl/nowosci/polecane/bon-turystyczny-odpowiedzi-na-najczesciej-zadawane-pytania.

Źródło: MRPiPS

Fot. Pixabay