Treść artykułu

Kobieta w muzeum podziwia sztukę

Muzeum Książąt Czartoryskich otwarte na dostępność

Aplikacja z audiodeskrypcją, audio przewodnik, udogodnienia architektoniczne to i wiele innych czeka na osoby niewidome i słabowidzące w Muzeum Książąt Czartoryskich. Jednostka za swoje rozwiązania w dziedzinie dostępności została wyróżniona nagrodą „Kraków bez barier”.

Arcydzieła sztuki i narodowe pamiątki w Muzeum Książąt Czartoryskich można poznać dzięki audioprzewodnikowi, który oprowadzi zwiedzających po 26 salach muzeum – od sal Czartoryskich, przez pokoje prezentujące historię Polski, po komnaty ze sztuką renesansu i średniowieczna. Znajduje się tam blisko 1200 eksponatów o wyjątkowym znaczeniu dla polskiego i europejskiego dziedzictwa kulturowego. Audioprzewodniki posiadają ścieżki zwiedzania dla osób z niepełnosprawnościami – z audiodeskrypcją, jak również ścieżka w języku migowym.

Niedawno jednostka stworzyła aplikację na smartfony ułatwiającą poruszanie się po obiekcie. Oprócz podstawowej ścieżki zwiedzania, aplikacja oferuje także ścieżkę z audiodeskrypcją oraz polskim językiem migowym. Oprócz opisów eksponatów zwiedzający usłyszą wskazówki nawigacyjne, pomocne w poruszaniu się po budynku. Rozwiązanie posiada te z wiele praktycznych informacji: od cen biletów, przez interaktywny plan muzeum, po aktualności. Na telefonach można też sprawdzić, jak dojechać do pałacu i znaleźć link do zakupu biletów. Do prawidłowego działania mapy interaktywnej oraz audioprzewodnika wymagane jest włączenie funkcji Bluetooth. Aplikacja dostępna jest w sklepach mobilnych dla systemów: Android: https://bit.ly/3cOVNdL i iOS: https://apple.co/3mZ3F0U

Fot. Pixabay