Treść artykułu

Bydynek Muzeum Emigracji w porcie

Muzeum Emigracji zaprasza

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza osoby z dysfunkcją wzroku, proponując bezpłatne udogodnienia – indywidualne oprowadzanie po wystawie z elementami audiodeskrypcji oraz udział w warsztatach. Efektowna ekspozycja z mnóstwem eksponatów i multimedialnych opowieści przedstawia dzieje emigracji Polaków. Właśnie z tego portu odpływali podróżni statkiem Batory na odległy amerykański ląd.

Muzeum, mieszczące się w zabytkowym Dworcu Morskim, przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od XIX wieku do czasów współczesnych, czyli od Wielkiej Emigracji, przez rewolucję przemysłową, masowe wyjazdy do Ameryki, życie w brazylijskiej dżungli, społeczność Chicago, dramatyczne ludzkie losy w czasie i po II wojnie światowej, trudne lata PRL-u, aż po najnowszą historię. Ekspozycja pokazuje np., jak wyglądała morska podróż pasażerów – zaokrętowanie, oceaniczny rejs, procedura imigracyjna na wyspie Ellis w USA. Wśród wielu atrakcji goście mogą zobaczyć ogromną makietę statku Batory.

Muzeum jest dostępne dla wszystkich. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku placówka przygotowała specjalne, bezpłatne propozycje. Można z nich skorzystać zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Pierwszym udogodnieniem jest oprowadzanie po muzeum przez przewodników biegłych w audiodeskrypcji, którzy pomogą zwiedzającym w poznaniu budynku i odkrywaniu elementów ekspozycji. Druga to warsztaty. „W podróży” – to zajęcia dla dzieci. Na podstawie zawartości walizek podróżników i emigrantów z różnych dekad uczestnicy zastanowią się, dlaczego wyjeżdżano i jakie kierunki cieszyły się popularnością. „Na emigracji” – to warsztaty dla dorosłych opowiadające o tym, czym jest emigracja, oraz pokazujące, jak różne mogą być oblicza i doświadczenia osób, które zdecydowały się na wyjazd z kraju.

Osoby z dysfunkcją wzroku, zainteresowane odwiedzeniem muzeum, proszone są o ustalenie szczegółów wizyty z Działem Edukacji minimum tydzień przed proponowaną datą.

Kontakt: Dział Edukacji Muzeum Emigracji, tel. 58 670 41 56, www.polska1.pl

Fot. Materiał Muzeum Emigracji