Treść artykułu

Drewniany, zabytkowy domek wśród drzew

Muzea pogranicza z opcją dostępności

Właśnie zakończył się projekt „Muzea otwarte – rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego”. Celem było upowszechnienie oferty tych placówek poprzez wprowadzanie udogodnień dla osób ze szczególnymi potrzebami. Obecnie osiem jednostek muzealnych zaprasza wszystkich, w tym osoby z dysfunkcją wzroku, do skorzystania z ich zasobów.

Projekt był realizowany od 2018 roku, a 28 czerwca br. w Krakowie odbyła się konferencja podsumowująca przedsięwzięcie.

− Dzięki unijnym środkom z programu współpracy Transgranicznej Interreg Polska – Słowacja 2014 – 2020 oraz dofinansowaniu samorządów województw małopolskiego i Kraju żylińskiego (region Słowacji) mogliśmy zrealizować nasz pionierski projekt. Niedostępne dotąd strefy muzeów i placówek kultury stały się atrakcyjne i przyjazne dla każdego −  powiedział Zdzisław Tohl, dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów.

Partnerzy projektu, instytucje muzealne z terenu Podhala i Karpat, zaprezentowali swoje dokonania w dziedzinie dostępności.

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

W zrekonstruowanej stodole plebańskiej w Szymbarku przygotowano wystawę „Pogórzanie i sąsiedzi – stroje ludowe z regionów Polski i Słowacji”. Edukacyjny park historii budownictwa i maszyn na pograniczu polsko-słowackim został zaprojektowany w celu edukacji, rekreacji oraz integracji sensorycznej. Dla odwiedzających tę instytucję została stworzona aplikacja „system multimedialny z audiodeskrypcją” w języku polski, angielskim i słowackim. Aplikacja posiada moduł dla osób z niepełnosprawnością słuchu oraz wzroku.

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

W Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem powstały tyflografiki pięciu portretów Witkacego wraz z opisami w brajlu. Stworzono także tyfloplany rzutów układu pomieszczeń willi Koliba.

Wykonano również makiety czterech najważniejszych budynków zaprojektowanych przez Witkiewicza – gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, willę Koliba (Muzeum Stylu Zakopiańskiego), willę Oksza (Galeria Sztuki XX wieku) i kaplicę Najświętszego Serca Jezusowego na Jaszczurówce.

Wykonano repliki drewnianych narzędzi pasterskich i zabawek edukacyjnych stworzonych w stylu zakopiańskim. Powstało słuchowisko na podstawie wybranych fragmentów opowiadania Stanisława Witkiewicza pt.:„Na przełęczy. Wrażenia i obrazy z Tatr”. Przygotowano też aplikację mobilną umożliwiającą zapoznanie się z wystawą w willi Koliba. Do pobrania w AppStore i Google Play.

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Na terenie Miasteczka Galicyjskiego stworzono ogród edukacyjno-sensoryczny wyposażony w elementy do zabaw zręcznościowo-ruchowych oraz terapeutycznych.

W Muzeum Pienińskim w Szlachtowej utworzono pomieszczenia studyjne wykorzystane do celów edukacyjno-wystawienniczych. Prezentowane są tam eksponaty z podziałem na działy: strój ludowy, tkactwo, sztuka i  sprzęt domowy. Ogród sensoryczny jest wyposażony w elementy zabawowo-edukacyjne oraz tablice informacyjne.

Park Etnograficzny w Wygiełzowie

W Muzeum Nadwiślańskim Park Etnograficzny w Wygiełzowie powstał ogród sensoryczny dla dzieci z dysfunkcjami narządów wzroku, słuchu i innymi. Zamierzeniem przedsięwzięcia jest pobudzenie zmysłów i emocji poprzez możliwość doświadczenia różnych rodzajów nawierzchni, zapachów, kolorów.

Miejski Dom Kultury w Czechowicach –Dziedzicach

Nowa strona internetowa dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami jest kompendium informacji o mieście i regionie. Stworzono także aplikację z audiodeskrypcją. Ułatwia ona zwiedzanie obiektów MDK – parku sensorycznego i Izby Regionalnej, a także pozwala na wirtualne zwiedzanie ekspozycji wszystkich partnerów projektu.

Ogród edukacyjno- sensoryczny nawiązuje do historii miasta i tradycji przemysłowych, scala kulturę z naturą, uczy poprzez zabawę. Ogród wyposażony został w elementy małej architektury; wagony klejowe, tory, budkę dróżnika, rabaty z roślinami, urządzenia muzyczne, tablice informacyjne z tyflografikami. Można posłuchać odgłosów ptaków i owadów, dotknąć faktury ścieżek.

Muzeum Orawski Park Etnograficzny

W skansenie w Zubrzycy Górnej powstała nowa wystawa – zwiedzający już na początku mogą zapoznać się z historią regionu.  Informacje są przedstawione w krótkim filmie (także w  wersji z PJM i audiodeskrypcją) oraz w postaci tablic  ze zdjęciami i tyflografikami. Powstała także ścieżka przyrodnicza,  pozwalająca poznać z florę typową dla dawnej wsi orawskiej, w wariantach na cztery pory roku.

Informacje wraz z eksponatami przeznaczonymi do poznania dotykiem oraz możliwością wypożyczenia informatora wydanego powiększoną czcionką i kontraście,  zachęcają i umożliwiają samodzielne zwiedzanie wystawy. Powstała także aplikacja na urządzenia mobilne.

Muzeum Lipowskie w Ruzombergu stworzyło strefę wypoczynkowo-relaksacyjną na terenie Muzeum Wsi Liptowskiej w Pribylinie. Powstały ścieżki: przyrodnicza z tablicami z opisami fauny, łącznikowa, przygodowa oraz ścieżka doprowadzająca. Wśród eksponatów są m.in. płytki z odciśniętymi śladami zwierząt czy płaskorzeźba 3D Tatr Wysokich wyrzeźbiona w pniu drzewa.  Jest  także drewniana wieża widokowa, replika wieży znajdującej się na górze Zapac.

Strefa relaksu została  stworzona z myślą  o tych, którzy z różnych powodów, nie są w stanie wybrać się w Tatry. Miejsce to jest bez barier architektonicznych, wyposażona w różne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami (nawigację w formie krawężników, poręcz z lin, tabliczki informacyjne z napisami w alfabecie brajla ).

Orawskie Muzeum Pavla Orszagha Hviezdoslava mieści się w renesansowym budynku u stóp zamku.  Jest jednym z najstarszych w miejscowości Oravsky Podzamok. W adaptowanym budynku renesansowym ulokowano modele 3D Zamku Orawskiego i Orawskiej Kolejki Leśnej, pomieszczenia  interaktywne oraz salę koncertową a także pracownie konserwacji zabytków.