Msza w kościele, w środku modlący się ludzie

Modlitwa w Trzebnicy

Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Niewidomych dotarła 13 września br. do sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy. Z różnych stron Polski przyjechało blisko 1000 osób. Pielgrzymi w czasie dwudniowego święta modlili się w sanktuarium pod hasłem “Czas to miłość”.

Pielgrzymów przybyłych do Trzebnicy przywitali organizatorzy na czele z ks. Andrzejem Gałką, krajowym duszpasterzem osób niewidomych i ks. Piotrem Filasem, kustoszem trzebnickiego sanktuarium.

Po wyjściu na plac pielgrzymkowy uczestnicy wzięli udział w „Małej ścieżce św. Jadwigi Śląskiej” składającej się z 15 kamiennych stacji nawiązujących do Drogi Krzyżowej. Kulminacyjnym punktem pielgrzymki była msza w dniu 14 września br. w bazylice pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Józefa Kupnego – Metropolity Wrocławskiego.

W homilii arcybiskup zauważył, że strach stał się nieodłącznym elementem życia współczesnego człowieka, który chciałby mieć wszystko pod kontrolą i o wszystkim sam decydować.

– Każdy chciałby kontrolować swoje życie, zdrowie, pracę, szkołę, przyszłość. Już na etapie planowania pojawia się strach. Boimy się, że coś stracimy, że spotka nas coś złego, a życie nie ułoży się tak, jak byśmy tego chcieli. Taka sytuacja sprawia, że człowiek niemal bez przerwy wpatruje się w swoje problemy. Wielu pyta: „Dlaczego mnie to spotkało?”– mówił ks. arcybiskup Kupny.

Potem duchowny kontynuował swoją myśl – Pan Bóg poprzez różne sytuacje chce oderwać naszą uwagę od nas samych, powiedzieć nam: „Spójrz na mnie”. Bóg jest większy od wszystkiego, co przeżywamy i nawet z największego zła jest w stanie wyprowadzić dobro.
Na koniec Eucharystii Metropolita Wrocławski udzielił wszystkim pątnikom błogosławieństwa.

Do Trzebnicy przyjechali wierni – osoby niewidome i słabowidzące wraz opiekunami m.in. z Gdańska, Poznania, Tarnowa, Wejherowa, Warszawy, Siedlec, Częstochowy, Łodzi, Suwałk i Białegostoku.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Duszpasterstwa Niewidomych i Niesłyszących Archidiecezji Wrocławskiej, www.wroclaw-effatha.pl