Treść artykułu

Materiały Tyflograficzne

Polski Związek Niewidomych Instytut Tyflologiczny dysponuje bazą wypukłych rysunków, które są doskonałą pomocą dydaktyczną dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Podręczniki i inne książki, dostępne dziś na rynku, są bogato i ciekawie ilustrowane. Nikt nie wątpi w to, jak bardzo ułatwia to osobom widzącym właściwe rozumienie wielu zagadnień, jak wzbogaca ich poznanie. Niestety osoby z problemami wzroku, szczególnie uczniowie i studenci, którzy nie widzą, a także ich nauczyciele ze szkół specjalnych, a zwłaszcza ze szkół i uczelni ogólnodostępnych, mają niezwykle ograniczony dostęp do materiałów dydaktycznych, zwłaszcza zaś – przystosowanych do odbioru dotykowego. Dotyczy to na przykład: funkcji i wykresów matematycznych, wykresów statystycznych, różnorodnych przekrojów, struktur budowy rozmaitych układów, struktury cząsteczek i wielu innych elementów.

Dlatego też proponujemy rysunki wypukłe, które można wykonywać w dowolnej liczbie. W naszej bazie jest ok. 300 rysunków pogrupowanych według dziedziny, np. architektura, biologia, chemia i według przeznaczenia, tzn. szkoła podstawowa klasy 1–3 i 4–6, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne.

Rysunki mogą być wykonane dwoma technikami:

  • rysunki tyflograficzne na papierze puchnącym 6 zł brutto za stronę,
  • rysunki tyflograficzne na papierze brajlowskim 3 zł brutto za stronę.

W Instytucie Tyflologicznym PZN zamówienia przyjmuje Maciej Lesisz, 00-216 Warszawa, ul. Konwiktorska 9, pokój 29, tel. 22 635 57 93, adres poczty elektronicznej: mlesisz@pzn.org.pl.

Zamówienie prosimy składać na przygotowanym druku formularza znajdującym się na stronie www.rysunki.pzn.org.pl w zakładce baza rysunków, przeglądanie i zamawianie rysunków według dziedziny lub według przeznaczenia.