Treść artykułu

Kobieta w trakcie badania mammograficznego

Mammobusy znów w trasie

Mammobusy wracają do miast i miasteczek z ofertą bezpłatnych badań dla kobiet. Po przerwie wymuszonej pandemią, teraz na nowo NFZ opracował grafik badań w całej Polsce.

Kobiety mogą korzystać z finansowanego przez NFZ bezpłatnego badania piersi w mobilnych pracowniach mammograficznych oraz stacjonarnych. Z programu wczesnego wykrywania raka piersi mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:

  • nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat;
  • otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:
  • rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka),
  • mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2;
  • nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.

Osoby zainteresowane badaniem nie muszą mieć skierowania, wystarczy same zgłoszenie się do punktu. Informacje o placówkach realizujących program są dostępne na stronach wojewódzkich oddziałów NFZ , linki na stronie: https://www.nfz.gov.pl/kontakt/oddzialy-nfz/

Badanie można również wykonać w mobilnych mammobusach. Na tej stronie umieszczono dane dotyczące miejsc i terminów: Harmonogram postoju mammobusów w najbliższej okolicy

W 2019 roku w całym kraju, w pracowniach stacjonarnych oraz mammobusach – przebadano 1 041 542  kobiet w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Blisko 42 tysiące pacjentek skierowano na dalszą diagnostykę lub leczenie. Programy profilaktyczne finansowane przez NFZ mają na celu zapobieganie chorobom poprzez wczesne wykrycie choroby oraz kontrolowanie czynników ryzyka.

Źródło: NFZ
Fot. Unsplash