Lublin zyska nowy ośrodek diagnozujący i leczący schorzenia siatkówki

Lublin zyska nowy ośrodek diagnozujący i leczący schorzenia siatkówki

Lubelska Klinika Okulistyki Ogólnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 od wielu lat współpracuje z międzynarodowymi ośrodkami specjalizującymi się w diagnostyce i leczeniu schorzeń siatkówki oka (w tym cukrzycowego obrzęku plamki i retinopatii wcześniaczej). Na bazie tych doświadczeń w Lublinie powstaje obecnie Europejskie Centrum Innowacyjnych Terapii Plamki. 

Nowy ośrodek będzie zajmował się m. in. diagnostyką schorzeń siatkówki oka, cukrzycowego obrzęku plamki, retinopatii wcześniaczej, oraz badaniami genetycznymi i rozwojem terapii genowej. Utworzenie Europejskiego Centrum Innowacyjnych Terapii Plamki jest kontynuacją współpracy między Lubelską Kliniką Okulistyki Ogólnej a najlepszymi międzynarodowymi specjalistami w dziedzinie okulistyki z Niemiec, Włoch czy Stanów Zjednoczonych. Polscy i zagraniczni lekarze wspólnie popracują nad badaniami genetycznymi oraz terapią genową.

Centrum jest już wyposażone w nowoczesny sprzęt, ale brakuje jeszcze infrastruktury cyfrowej oraz informatycznej. Nowy ośrodek zostanie oddany o użytku po zakończeniu prac adaptacyjnych w zabytkowym budynku przy ul. Chmielnej 1, gdzie będzie miał swoją siedzibę.