Treść artykułu

Uśmiechnięta kobieta siedzi na murku. W jednej ręce trzyma białą laskę, w drugiej, tuż przy uchu, smartfon.

Łatwiej w przestrzeni

24 lutego br. w Tyflogalerii PZN odbyła się prezentacja systemu GMark. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy Instytutu Tyflologicznego oraz pomysłodawcy rozwiązania, przedstawiciele firmy Gallium.

System GMark wspiera przemieszczanie się i odnajdywanie lokalizacji w przestrzeni. Składa się z trzech elementów:

  • znaczników GMark – urządzeń opartych o technologię Bluetooth Low Energy (BLE);
  • aplikacji użytkownika (na systemy Android oraz iOS) – przetwarzającej informacje ze znaczników tak, aby ułatwić korzystającemu odnajdywanie się w przestrzeni;
  • systemu informatycznego – na bieżąco aktualizującego informacje ze znaczników.

Znaczniki GMark występują w dwóch formach:

  • aktywnej – pomaga zlokalizować dany obiekt za pomocą sygnału dźwiękowego lub świetlnego;
  • pasywnej – przekazuje informacje na urządzeniu przenośnym (telefon/tablet) w momencie połączenia się ze znacznikiem lub na żądanie.

– Od wielu lat dostrzegamy różne możliwości technologiczne, które mogą pomagać osobom niepełnosprawnym. System GMark wybraliśmy jako pierwszy ze względu na to, że realnie rozwiązuje problem odnajdywania się w przestrzeni i ma ogromny potencjał rozwoju. Chcielibyśmy, aby dobre przyjęcie tego systemu pozwoliło na realizację kolejnych pomysłów, które uwzględniają potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Prace nad produktem rozpoczęliśmy w wakacje ubiegłego roku, w tym czasie udało się przetestować wiele koncepcji i prototypów. Aktualnie przygotowujemy pierwszą partię produkcyjną kilkudziesięciu urządzeń, aby efektywnie wdrożyć system na rynek i zebrać informację zwrotną. Zamierzamy rozwijać projekt w kolejnych latach, tak aby z jednej strony znaczniki stały się powszechne, a z drugiej żeby każda kolejna wersja produktu była lepiej dostosowana do użytkowników – mówi Konrad Neneman z firmy Gallium.

Zdaniem twórców znaczniki GMark mogą współpracować zarówno z aplikacją producenta, jak i innymi o podobnych zadaniach. Funkcjonalności GMark będą mogły być także dodane do różnych aplikacji, np. banku, centrum handlowego.

Pomysłodawcy przekonywali, że rozwiązanie może znaleźć zastosowanie w takich miejscach, jak urzędy, lokale usługowe, galerie handlowe czy przystanki. Obecnie system jest w fazie testów. Sprzedaż pierwszej partii produkcyjnej zaplanowano na połowę marca.

Poniżej galeria ze spotkania.

 

Zdj. główne: Shutterstock