Treść artykułu

Zapraszamy na warsztaty do Laboratorium Ciemności

Wrzesień i początek roku szkolnego to dobre okazje, aby przypomnieć o organizowanych w Instytucie Tylologicznym PZN warsztatach uwrażliwiających na potrzeby osób z dysfunkcją narządu wzroku. Laboratorium Ciemności zaprasza na zajęcia dzieci, młodzież oraz dorosłych.

Zajęcia uwrażliwiają na potrzeby osób niewidomych i słabowidzących, a także uczą, w jaki sposób im pomagać. To prawdziwa lekcja empatii i życia społecznego. W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak osoby z dysfunkcją narządu wzroku funkcjonują na co dzień i jak wygląda ich świat.

Używając symulatorów schorzeń wzroku, przekonają się, jak przemieszczać się, kiedy widzi się jak przez „dziurkę od klucza” lub sito, albo nic się nie widzi. Uczestnicy dowiedzą się także, jakich pomocy i sprzętów używać, by ułatwić sobie wykonywanie codziennych czynności.

Jak nalać wodę do szklanki, rozpoznać kolory, zmierzyć temperaturę? Po co jest biała laska? Na te i inne pytania prowadzący odpowiedzą w trakcie warsztatów. Można będzie też poznać świat dotyku, dźwięku i zapachów, w jakim żyją osoby niewidome. Z kolei poznając pismo Braille’a i specjalne techniki komputerowe, będzie można przekonać się, w jaki sposób czytają osoby z dysfunkcją narządu wzroku.

Więcej informacji na temat zapisów na zajęcia można znaleźć na stronie: https://pzn.org.pl/category/oferta/laboratorium-ciemnosci/.

Zajęcie są prowadzone w reżimie sanitarnym.