Koncert w ciemności w Białymstoku

Koncert w ciemności w Białymstoku

Za nami już trzeci z koncertów w ciemności. Wczoraj w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbyło się kolejne wydarzenie z cyklu. Muzycy ze Śląskiej Orkiestry Kameralnej zaprezentowali najpiękniejsze tanga autorstwa Astora Piazzoli oraz znane tematy muzyczne Jana Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara, Krzysztofa Komedy.

Występ uświetnili Waldemar Malicki, który wykonywał utwory na fortepianie i prowadził koncert, oraz wokalistka Ewa Uryga. Muzyków oklaskiwała licznie zebrana widownia, w tym zarówno osoby widzące, jak i z dysfunkcją narządu wzroku (przedstawiciele Polskiego Związku Niewidomych z Okręgu Podlaskiego). W imieniu PZN gości przywitały Krystyna Wasilewska, Prezes Okręgu oraz Krystyna Korolczuk, Dyrektor Okręgu. Cały koncert odbył się w półmroku, tak aby osoby widzące mogły doświadczyć świata osób niewidomych i słabowidzących.

–  Koncert był na wysokim poziomie artystycznym i zrobił na mnie ogromne wrażenie zarówno, jeśli chodzi o walor artystyczny, jak również jego przekaz społeczny. W drugiej części koncertu zagrany został utwór niewidomego artysty Joaquina Rodrigo, a słuchacze zostali poproszeni o nałożenie, przygotowanych wcześniej, opasek na oczy. Potem pytano zebranych o ich wrażenia. Jedna z osób podzieliła się swoim niecodziennym spostrzeżeniem – gdy nic nie widziała to czuła, że muzyka płynie z nieba, a gdy zdjęła opaskę to znów wróciła na ziemię – powiedziała pani Krystyna Wasilewska.