Treść artykułu

Grupa osób tworzy krąg symbolizujący wspólne działanie

Komisja Europejska na rzecz osób z niepełnosprawnościami

3 marca br. Komisja Europejska przedstawiła Strategię na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami na lata 2021-2030. Celem jej jest zapewnienie pełnego uczestnictwa w życiu społecznym tej grupie obywateli.

Pomimo postępów, jakich dokonano w ostatnich dekadach w dostępie dla osób niepełnosprawnych do opieki zdrowotnej, edukacji, zatrudnienia i rekreacji, wciąż jest wiele obszarów, które wymagają naprawy.

– Ochrona praw osób z niepełnosprawnościami musi znajdować się w centrum naszym działań, także tych podejmowanych w reakcji na pandemię koronawirusa. Osoby z niepełnosprawnościami należą do grup, które najbardziej ucierpiały z powodu kryzysu związanego z COVID-19. Musimy zadbać o podniesienie jakości życia osób z niepełnosprawnościami i zagwarantowanie im ich praw – powiedziała Věra Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Strategia rozpisana na dziesięć lat zakłada inicjatywy poświęcone trzem głównym zagadnieniom:

  • Prawa UE: Osoby z niepełnosprawnościami mają takie samo prawo, jak wszyscy pozostali obywatele UE, do swobodnego przemieszczania się do innego kraju lub uczestniczenia w życiu politycznym. Do końca 2023 r. Komisja Europejska, czerpiąc z doświadczeń uzyskanych w projekcie pilotażowym realizowanym w ośmiu państwach, zaproponuje unijną kartę osoby niepełnosprawnej. Karta ma ułatwić wzajemne uznawanie statusu osób z niepełnosprawnościami między państwami członkowskimi, co pomoże tym osobom korzystać z przysługującego im prawa do swobodnego przemieszczania się. Komisja będzie również współpracowała z państwami członkowskimi, aby zapewnić osobom z niepełnosprawnościami udział w procesie wyborczym w 2023 r.
  • Niezależne życie i autonomia: Osoby z niepełnosprawnościami mają prawo żyć niezależnie i decydować, gdzie i z kim mieszkają. Komisja opracuje wytyczne i rozpocznie inicjatywę w celu poprawy usług społecznych świadczonych na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
  • Niedyskryminacja i równe szanse: Celem strategii jest ochrona osób z niepełnosprawnościami przed wszelkimi formami dyskryminacji i przemocy. Ponadto ma ona przyczynić się do zapewnienia równego dostępu do wymiaru sprawiedliwości, edukacji, kultury, sportu i turystyki. Konieczne jest także zagwarantowanie równego dostępu do wszystkich usług zdrowotnych i zatrudnienia.

Realizacja założeń strategii będzie wymagała od państw członkowskich dużego zaangażowania. Komisja stworzy platformę ds. niepełnosprawności, która zrzeszać będzie organy krajowe odpowiedzialne za wdrażanie konwencji ONZ, organizacje osób z niepełnosprawnościami i przedstawicieli Komisji. Celem platformy będzie wspieranie realizacji strategii oraz ulepszanie współpracy w zakresie wdrażania konwencji ONZ. Osoby z niepełnosprawnościami będą uczestniczyć w tym dialogu i zostaną włączone w proces realizacji strategii.

Więcej informacji:

https://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=pl&catId=1535&furtherNews=yes&newsId=9938

Fot. Shutterstock