Treść artykułu

Peron ze ścieżką dotykową a w oddali pociąg

Komfortowa podróż bez barier

Spółka PKP Intercity odebrała w styczniu ostatnie z 81 nowoczesnych wagonów. Wśród nich znalazło się 10 wagonów przedziałowych drugiej klasy przystosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami.

Dziesięć wagonów z Fabryki Pojazdów Szynowych H. Cegielski zostało wyróżnionych certyfikatem „Transport bez barier” przyznanym przez Fundację Integracja. Są one przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów czy rodziców podróżujących z dziećmi.

Pojazdy pozwolą na szybsze pokonywanie tras, dzięki dostosowaniu do prędkości 200 km/h. Znajdą się one w składach InterCity (IC) oraz Express InterCity (EIC) kursujących na trasach m.in.: Warszawa – Kraków – Zakopane, Warszawa – Wrocław – Warszawa, Gdynia – Berlin – Gdynia, Kraków – Berlin – Kraków, Wrocław – Gdynia.

PKP Intercity podpisało też w ubiegłym roku umowę na modernizację 90 wagonów. W unowocześnionych wagonach pasażerowie skorzystają m.in. z wygodnych foteli, klimatyzacji, systemu informacji pasażerskiej oraz automatycznych drzwi. Co ważne, w pojazdach dostępne będą oznaczenia w alfabecie Braille’a. Wagony zostaną dostosowane do prędkości 160 km/h. Po modernizacji będą kursować jako wagony przedziałowe drugiej klasy w pociągach InterCity.

Od ubiegłego roku w barwach przewoźnika jeździ też 60 wagonów COMBO, które również zostały wyróżnione certyfikatem „Transport bez barier”.

Osoby z niepełnosprawnościami planujące podróż mogą skorzystać z infolinii: 42 205 45 31. Dzwoniąc pod ten numer podróżni mogą zgłosić przejazd osoby z niepełnosprawnością, wypełnić (z pomocą konsultanta) formularz zgłoszeniowy, otrzymać kompleksową informację, a także uzyskać pomoc w przypadku utrudnień w podróży.

Źródło: PKP Intercity