Treść artykułu

zbliżenie na dotykowy plan jakiegoś obiektu, do tego są napisy alfabetem brajla, widać tylko dłoń, która dotyka napisów

Kolejne obiekty wzbogacone o plany dotykowe

Firma Altix poinformowała o trzech nowych realizacjach planów dotykowych, które powstały w styczniu. Wszystkie obiekty znalazły się również w bazie YourWay. 

Pierwszą realizacją jest plan informacyjny oraz legenda przedstawiająca zabytki z historycznego wyposażenia kościoła św. Jana z Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku. Plan ma postać tablicy z wypukłymi elementami oraz legendą w czarnym druku i brajlu. Została ona wykonana z tworzywa PMMA, zwanego szkłem organicznym, odpornego na warunki atmosferyczne, zadrapania i uszkodzenia. Kolorystyka utrzymana jest w bieli, szarości, czerwieni i czerni. Plan umieszczono w niszy ściennej i, aby zwiększyć komfort osoby oglądającej, jest pochylony w jej kierunku. Realizacja obejmuje ponadto 7 pionowych tablic informacyjnych z opisami zabytków znajdujących się w kościele. 

Drugim obiektem jest plan dworca PKP w Suszu. Ma on postać dotykowej, biało-niebieskiej tablicy w żółtej ramie z napisami czarnodrukowymi i brajlowskimi. Obok planu widnieje legenda. 

Trzecią realizacją firmy są cztery dotykowe plany informacyjne w siedzibie Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. Mają one postać niebiesko-żółto-białych tablic z czarnodrukowymi i brajlowskimi napisami. Tak jak w kościele św. Jana wykonano je z tworzywa PMMA. Plany są pochylone w stronę patrzącego, co ułatwia ich odbiór. W górnej części tablicy umieszczono legendę. W skład realizacji wchodzą ponadto 52 metalowe tabliczki nad klamką na drzwiach z napisami w brajlu, a także taśmy ostrzegawcze na pierwszym i ostatnim stopniu schodów oraz pola ostrzegawcze z poliuretanu z wypukłymi elementami wewnątrz budynku i na zewnątrz przed wejściem do obiektu.

Wszystkie plany zostały wyposażone w beacon YourWay. Jest to stale rozwijana baza obiektów przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Po aktywowaniu beaconu w aplikacji na smartfonie podaje ona głosowy opis zabytku. Obiekty mogą dodawać zarówno użytkownicy, jak i właściciele obiektów. 

Plany informacyjne w bazie YourWay:

Źródło: altix.pl

Fot. Shutterstock