Treść artykułu

Dłonie dotykają obrazu (tyflografiki) w książce

Kolejne audiodeskrypcje w Muzeum Polin

Muzeum Polin w Warszawie przygotowało audiodeskrypcje do wystawy czasowej „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”. Są one udostępnione na stronie internetowej. Tam też znajduje się wiele innych audiodeskrypcji m.in. do wystawy stałej dotyczącej losów ludności żydowskiej w Polsce.

Audiodeskrypcje do wystaw w Muzeum Polin znajdują się na stronie: https://www.polin.pl/pl/podstrona/audiodeskrypcje?fbclid=IwAR0SvaMQKhZQq9nMTAHTiJPGrRaaxs2Q1jKiLgqVmFZAAlaDCmrVehnT7Bw.

Film z audiodeskrypcją: Historie osobiste – Bolesław Leśmian i Rachela Korn umieszczono na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=um1ot5Wg-iM&list=PLeMNRKVk1rbSsdO55XxaoFZSWPwxlixEV&index=19. „Historie osobiste” to cykl sześciu filmów edukacyjnych poświęconych postaciom ważnym dla historii i kultury polsko-żydowskiej. Filmy przybliżają losy, twórczość i działalność postaci, takich jak: Julian Tuwim, Bolesław Leśmian, Irena Sendelrowa, Zuzanna Ginczanka, Rachela Korn czy Jadwiga Piotrowska.

Co więcej, osoby niewidome i słabowidzące odwiedzające muzeum mogą skorzystać z audioprzewodników, które dostępne są w kasach. Ścieżka zwiedzania wystawy stałej z audiodeskrypcją trwa 150 minut. Tyflografiki wybranych obiektów wystawy stałej wraz z opisami w alfabecie Braille’a znajdują się w Centrum Informacji Historycznej w muzeum. Osobom słabowidzącym oferowane są lupy do oglądania eksponatów w dużym przybliżeniu, lupy dostępne są w kasach.

Więcej o udogodnieniach dla osób z dysfunkcją narządu wzroku w Muzeum Polin można przeczytać na stronie: https://www.polin.pl/pl/informacje-dla-niepelnosprawnych.