Treść artykułu

grafika z logo kampanii bezpieczny senior

Kampania „Bezpieczny Senior”

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało kampanię pod hasłem „Bezpieczny Senior”. Poprzez spoty telewizyjne i radiowe oraz plakaty, Ministerstwo chce zwrócić uwagę na szczególną ochronę osób starszych.

Szefowa resortu rodziny, Marlena Maląg, podkreśla, jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, szczególnie przez osoby starsze. Apeluje o zakładanie maseczek oraz jednorazowych rękawiczek, zachowanie dystansu oraz częstą dezynfekcję rąk. Seniorzy są grupą szczególnie zagrożoną zakażeniem, dlatego tak ważne jest ograniczenie wychodzenia z domu. Minister Maląg zwraca też uwagę, aby nikt nie pozostawał obojętny na ten problem i, zachowując odpowiednie środki bezpieczeństwa, pomagał nie tylko seniorom w swojej rodzinie, ale też np. sąsiadom.

Ponadto Krajowa Izba Fizjoterapeutów wraz z Ministerstwem Zdrowia stworzyła program profilaktyczny „Aktywny senior w domu”. Jest to seria krótkich filmików z bezpiecznymi ćwiczeniami, które pomogą osobom starszym zachować aktywność fizyczną bez wychodzenia z domu. Materiał jest dostępny pod linkiem: https://fizjoterapiaporusza.pl/aktywny-senior.

Podczas konferencji 23 października premier Mateusz Morawiecki poinformował o uruchomieniu Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Dzięki niemu pomoc osobom starszym w okresie pandemii koronawirusa i działania podejmowane w tym zakresie przez rząd, samorządy, ośrodki pomocy społecznej i wolontariuszy będą przebiegały sprawniej. Minister Marlena Maląg dodatkowo wspominała o uruchomieniu bezpłatnej infolinii przeznaczonej dla seniorów. Dzwoniąc pod numer 22 505 11 11, osoba starsza może przekazać konsultantowi, jakiej pomocy potrzebuje. Prośba zostanie przekazana do ośrodka pomocy społecznej, a do domu seniora trafi wolontariusz, który pomoże w codziennych obowiązkach. Usługa jest bezpłatna – osoby korzystające ze wsparcia Korpusu jedynie pokrywają koszty ewentualnych zakupów.

Więcej o zasadach bezpieczeństwa dla seniorów można przeczytać na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-seniorow.

Il. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

 

grafika dotycząca ochrony osób starszych grafika z zaleceniami, jak możemy chronić seniorów