Treść artykułu

Mężczyzna idzie z białą laską po chodniku w mieście

Jak żyją osoby niewidome w innych krajach?

Serię videocastów z przedstawicielami organizacji z różnych krajów przygotowane zostały na zlecenie Europejskiej Unii Niewidomych (EBU). Z nagrań można dowiedzieć się, jakimi sprawami zajmują się rozmówcy w swojej pracy, jak również, jak żyje się osobom z dysfunkcją narządu wzroku w danym kraju.

W pierwszym odcinku Lars Bosselmann, dyrektor EBU i Nacho Lopez, specjalista ds. komunikacji omawiają działalność organizacji na rzecz osób niewidomych i słabowidzących na arenie europejskiej. W drugim odcinku redaktor przeprowadza wywiad z Elisą Montonen, doradcą ds. uprawnień w fińskiej organizacji osób niewidomych. W trzecim odcinku redaktor rozmawia z prezesem czeskiej organizacji, Lubošem Zajíciem, a w czwartym z Reiner Delgado z Niemieckiej Federacji Niewidomych i Słabowidzących.

Rainer Delgado opowiada o tym, że ich organizacja stara się wpłynąć na prawodawstwo w Niemczech w zakresie dotyczącym osób z niepełnosprawnością. Osoby z dysfunkcją narządu wzroku mogą liczyć w tym kraju na wiele rozwiązań ułatwiających im funkcjonowanie. Ale są obszary, które wymagają podjęcia dalszych działań. Tak jest w kwestii zatrudnienia osób niewidomych. Niektórzy pracodawcy, nie są pewni, czy to będą pracownicy angażujący się w swoje zajęcia. Druga kwestia jest taka, że na wyposażenie stanowiska pracy w odpowiednie technologie i ułatwienia można czekać nawet do pół roku, a to za długo dla pracodawcy, którzy od razu chcą mieć pracownika gotowego do pracy.

Rainer Delgado zauważa również problem taki, że rehabilitacja i szkolenia dotyczące technologii ułatwiających funkcjonowanie przede wszystkim kierowane są do dzieci, młodzieży i osób w wieku aktywności zawodowej. Natomiast takich działań brakuje dla ludzi na emeryturze. A często w tym wieku, osoby tracą wzrok. To problem, który należy rozwiązać.

Na pytanie, co myśli o tym, w jakim kierunku powinna iść polityka Unii Europejskiej wobec osób z niepełnosprawnością powiedział, że ma nadzieję, że postęp technologiczny i rozwój różnorodnych technologii wspomagających spowoduje, że osoby takie będą bardziej samodzielne i aktywne.

Nagrań, w języku angielskim, można wysłuchać na platformie: https://vimeo.com/798053523