Treść artykułu

Innowacyjny glukometr dla diabetyków

Naukowcy, absolwenci Politechniki Wrocławskiej, stworzyli innowacyjny glukometr, który mierzy cukier we krwi bezinwazyjnie przy użyciu nowoczesnych metod. Urządzenie w formie opaski z wyświetlaczem na rękę może trafić na rynek już w tym roku.

Technologia stworzona przez start-up GlucoActive to odpowiedź na potrzeby chorych na cukrzycę, którzy muszą mierzyć glukozę we krwi kilka, kilkanaście razy dziennie. Chorzy robią to najczęściej przy użyciu tradycyjnego glukometru, przy którym konieczne jest nakłuwanie opuszek palców, lub kosztownego sensora. Zastosowana przez naukowców technologia w istotny sposób poprawi jakość życia pacjentów. Dzięki niej nie tylko będą mogli uniknąć nakłuwania, ale również dokonywać pomiaru glukozy w określonych porach, bez żadnego problemu. Urządzenia przygotowane przez start-up z Wrocławia będzie też można zaprogramować tak, aby automatycznie mierzyły cukier w wyznaczonych godzinach.

Do pomiaru wykorzystywane są metody optyczne i spektrofotometryczne. Skóra jest kilkukrotnie naświetlana światłem o określonej długości fali. Następnie urządzenie analizuje otrzymane wyniki. Oprócz opaski naukowcy z Wrocławia przygotowali także niewielkie urządzenie stacjonarne – GlucoStation. Działa na takiej samej zasadzie, co jego przenośna wersja, z tą tylko różnicą, że trzeba włożyć do niego rękę, aby móc dokonać pomiaru.

Pierwsze badania były prowadzone w laboratorium Politechniki Wrocławskiej z użyciem profesjonalnych spektrometrów. Obecnie naukowcy pracują nad dokładnością urządzeń. Prace prowadzone są m.in. w ramach grantu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „BRIdge Alfa”. W połowie 2020 r. urządzenie ma trafić na rynek jako gadżet sportowy. Kolejnym etapem będzie uzyskanie certyfikacji medycznej.

Fot. Unsplash